A A+ A++

Google zawarł ugodę, w ramach której zgodził się skasować dane użytkowników pochodzących z trybu Incognito. Tak dokładnie. Chociaż funkcja ta ma za zadanie zapewnić prywatność osobie korzystającej z Chrome, to jego producent zbierał różne informacje.

Ugoda jest efektem pozwu zbiorowego wytoczonego przeciwko Google. W 2020 roku mieszkaniec Florydy William Byatt oraz mieszkańcy Kalifornii Chasom Brown i Maria Nguyen złożyli pozew przeciwko amerykańskiej korporacji, oskarżając ją o naruszenie przepisów dotyczących podsłuchów. W pozwie wskazano, iż narzędzia korzystające z Google Analytics lub Ad Managera gromadziły dane z przeglądarki będącej w trybie Incognito, w tym historię odwiedzonych stron internetowych, dane urządzenia i adres IP.

Chrome gromadził informacje z trybu Incognito. Teraz Google w ramach ugody musi skasować te dane.

Zarzuca się, że Google zamienił te dane w „niewytłumaczalne źródło informacji”, które pozwoliło mu poznać informacje o użytkownikach Chrome m.in. ich nawykach, ulubionych potrawach, ale również szczegółach, które sami zainteresowani woleliby zachować dla siebie. Google oświadczył, że jest gotowy do zawarcia ugody w 2020 roku.

Firmę pozwano na kwotę 5 miliardów dolarów amerykańskich jako zadośćuczynienie. W ramach ugody Google zobowiązał się usunąć wszystkie dane, które zbierał od osób używających z trybu Incognito.

Rzecznik Google José Castañeda powiedział, że przedsiębiorstwo jest zadowolone z finału tej sprawy. “Jesteśmy zadowoleni, że udało się oddalić pozew, który od początku uważaliśmy za bezzasadny. Nigdy nie kojarzyliśmy historii przeglądania z żadnym z naszych użytkowników. Żadne z tych danych nie było wykorzystywane w kierunku personalizacji”.

Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny Snapdragon X Elite przetestowany. Wydajność na poziomie Core i7-14700HX
Następny artykułPL: Będą emocje! Sprawa awansu do play-off nadal otwarta! Stal przegrała w Suwałkach!