A A+ A++

Od początku lipca w parkach i na zieleńcach rozgościły się chrabąszcze. Najbardziej dokuczliwe są wieczorami, bo wtedy unoszą się nad trawą. 

– Wychodzę z psem codziennie wieczorem na łąkę w Parku Śląskim obok kapelusza. Rzucamy piłkę lub patyk. Niestety, o ile wcześniej mogłem spędzić na łące nawet dwie godziny, tak teraz po 15 minutach muszę dosłownie uciekać. Chrabąszcze nie tylko latają, ale mam wrażenie, że “atakują” odgonione ręką i tak wracają – mówi Michał Rosiak, mieszkaniec Tysiąclecia.

Podobnie jest na placach zabaw. Kiedy tylko zbliża się wieczór, około 20, place pustoszeją. – Nie da się wytrzymać. Dzieci boją się, bo to duże owady i mogą się z łatwością zaplątać w ubranie czy włosy. Wielu rodziców myśli, że to szerszenie i każe uciekać dzieciom, bo szerszenie przecież mają trujący jad – mówi pani Marta, jedna z mieszkanek osiedla Witosa.

Chrabąszcze wrócą za trzy lata

Dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz, że chrabąszcze, które dokuczają mieszkańcom zwane są guniakami czerwczyka i zwykle występują w czerwcu, ale przez dość zimną zimę spóźniły się o miesiąc. 

– Zanim guniak poderwie się do lotu, przebywa przez trzy lata w glebie. Tam z larwy przeobraża się w chrząszcza. Obecnie trwa okres godowy owadów i czas, w którym możemy je obserwować. Na pewno taka inwazja chrabąszczy nie będzie miała miejsca w przyszłym roku. Pewnie znów za trzy lata, choć szczerze mówiąc, wiele czynników ma wpływ na to, czy pędraki przeobrażą się w owady jak warunki atmosferyczne czy choroby – mówi Mieczysław Wołosz.

Dodaje, że nie ma się czego bać. Chrabąszcz ani nie gryzie, ani niczym nie zakazi. – Może nie jest najmilszy w obyciu, może też nie jest za ładny, bo owłosiony, to nie musimy się go obawiać. Poza tym one nie żyją długo, jedynie kilkanaście dni, żeby złożyć jaja – dodaje Wołosz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamorządowcy apelują o większe pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla subregionu wałbrzyskiego
Następny artykułWielkopolska: Nowe zakażenia koronawirusem. I ani jednego zgonu