A A+ A++

Obojętność i bierność wobec problemów innych staje się coraz bardziej widoczna w codziennym życiu. Znieczulicę społeczną naukowcy nazywają chorobą XXI wieku. Jej przejawy można dostrzec również w Krośnie, a dowodem tego jest jeden z listów Czytelników do naszej redakcji.

Dziś około godziny 13 w Krośnie na skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego młodemu chłopakowi zepsuł się samochód. Nikt nie chciał mu pomóc i biedak sam ledwo go pchał. Każdy, kto przejeżdżał obok, udawał, że nic się nie stało – pisze w liście do redakcji czytelnik portalu

Ta sytuacja jest przejawem znieczulicy społecznej i obojętności, która nazywana jest przez badaczy jako choroba XXI wieku lub znak czasu. Bierność wobec problemów innych staje się normą. Wiele osób widząc na ulicy osobę potrzebującą pomocy, woli odwrócić wzrok i przejść nie reagując.

Tym tematem zajmował się m.in. dr Hubert Sommer – socjolog i psycholog społeczny z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wyniki obserwacji bardzo go zaskoczyły. – Prawie 70 proc. respondentów przyznało, że znieczulica jest powszechna i uważają to za normę. Bo czasy są hedonistyczne, wartości schodzą na drugi plan i coraz popularniejsze staje się myślenie, że nie liczy się to, co wiem i co daję, ale przede wszystkim to, co mam – mówił w wywiadzie dla „Wprost” dr Huber Sommer. Socjolog zauważa również, że oglądając filmy z lat 80. można zauważyć, że wtedy ludzie byli bardziej skłonni, aby się wspierać i solidaryzować.

Jakie są powody obojętności? – Nasz mózg, widząc sytuację odbiegającą od normy, wysyła komunikat – zostaw to, jedź swoim trybem. Każde odstępstwo od tego skryptu jest pewnym wysiłkiem, zmuszeniem się do czegoś, co nie jest wpisane w procedurę – podkreślał psychoterapeuta Robert Rutkowski podczas rozmowy w PR24.

Naukowcy są zgodni: znieczulicy społecznej nie powinno się poddawać. Aby jej przeciwdziałać należy otworzyć się na drugiego człowieka i pracować nad sobą. Na zmianę społeczeństwa składa się osobisty wkład każdej jednostki, więc w tej kwestii każdy powinien zacząć od siebie.

Źródło: PolskieRadio24.pl, Wprost.pl

red. Sławomir Farbaniec | fot. pixabay.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEj, ty giździe, narobiłeś mi do masła. Sprośna szopka z Mętkowa (WIDEO)
Następny artykułSamochód w rowie na DK11. Jedna osoba poszkodowana