A A+ A++

Komputer składa się z największej liczby nadprzewodzących kubitów na świecie i jak chwalą się naukowcy, jest najszybszy na świecie, bijąc na głowę rozwiązanie Google, a mianowicie 54-kubitowy komputer kwantowy o nazwie Sycamore. Przypominamy, że ten ostatni w ubiegłym roku dokonał symulacji procesów chemicznych, których nie można było dotąd wykonać nawet na najmocniejszym superkomputerze (zmiana konfiguracji atomów wodoru w diazenie), wykorzystując 12 ze swoich 54 kubitów. Była to najbardziej zaawansowana symulacja, jaką dotychczas wykonano w historii chemii, ale Chińczycy z University of Science and Technology of China (USTC) zapewniają, że ich rozwiązanie potrafi jeszcze więcej, korzystając z aż 56 ze swoich 66 kubitów. 

Ich zdaniem Zu Chongzhi w 70 minut rozwiązuje problem, na który najmocniejszy superkomputer potrzebuje 8 lat, a który jest 100-razy trudniejszy niż ten zaaplikowany Sycamore od Google w 2019 roku (szacują, że koszt obliczeniowy klasycznej symulacji tego zadania jest o 2-3 rzędy wielkości wyższy niż w przypadku poprzedniej pracy na 53-kubitowym procesorze Sycamore). Jest to możliwe również za sprawą osiągnięcia w systemie dwuwymiarowych programowalnych spacerów kwantowych, co jest ważnym kamieniem milowym dla całej technologii: – To jakby jedna albo dwie cząsteczki przypadkowo poruszały się na polu szachowym 8×8. Takie przypadkowe kwantowe spacery mogą osiągnąć wszystko, co potrafią komputery kwantowe, co jest niesamowite – komentują. Takie urządzenie może więc posłużyć do uniwersalnych obliczeń kwantowych, czyli przeprowadzenia dosłownie każdego zadania, o jakim tylko pomyślimy. 

A że w ostatnich latach komputery kwantowe stały się obiektem międzynarodowego wyścigu, to z pewnością coraz częściej będziemy słuchać o takich osiągnięciach, które z jednej strony przysłużą się nauce, medycynie i wielu innym dziedzinom, ale z drugiej strony mogą budzić pewne obawy, np. w zakresie rozwiązań militarnych. Wygląda na to, że bez większych zaskoczeń najlepiej radzą tu sobie właśnie Chiny i Stany Zjednoczone, bo ich rozwiązania jako jedyne osiągnęły tzw. supremację kwantową, czyli rozwiązały problemy nierozwiązywalne dla komputerów konwencjonalnych w racjonalnie mierzalnym czasie. 

W przypadku USA jest to właśnie Sycamore od Google, a ze strony Chińczyków komputer kwantowy Jiuzhang, który jednak ma nieco inne zastosowanie, bo skupia się tylko na jednym, a mianowicie znalezieniu rozwiązania problemu z próbkowaniem bozonu. Teraz docho … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChcesz dołączyć do WOT?
Następny artykułKolejne sukcesy Talibów. 'Nie będzie kolejnego Wietnamu'