A A+ A++

O pomyśle Jeana-Marca Peillexa, burmistrza miejscowości Saint-Gervais-les-Bains, leżącej po francuskiej stronie, donosi CNN. Jak czytamy na stronie amerykańskiego portalu, 10 tys. euro miałoby pokryć ewentualne koszty akcji ratunkowej, natomiast 5000 euro – pogrzebu. Włodarz miasta podkreślił, że zbyt wielu nieodpowiednio przygotowanych wspinaczy ryzykuje życiem w sytuacji, gdy upały sprawiły, że warunki w górach stały się bardzo niepewne, a wręcz “zdradzieckie”.

Zobacz wideo
Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Zdaniem burmistrza kaucja w wysokości 15 tys. euro odpowiada “średnim kosztom akcji ratowniczej (10 tys. euro) oraz kosztom pogrzebu (5 tys. euro)”. “To niedopuszczalne, żeby francuscy podatnicy płacili te rachunki, w sytuacji, gdy ludzie wspinają się ze śmiercią w plecakach. Przewidujemy więc wprowadzenie opłaty za akcję ratowniczą bądź ich pochówek” – napisał na Twitterze. Burmistrz przyznał, że ma dość “pogardy” wspinaczy podejmujących ryzyko.

Peillex podkreślił, że wspinaczka na Mont Blanc z powodu upałów i suszy stała się bardziej ryzykowna, a warunki panujące wzdłuż odcinka Couloir du Goûter, znanego jako Korytarz Śmierci, uznał jako “niezwykle niebezpieczne”. Odniósł się także do sytuacji, gdy w lipcu “pseudoalpiniści” próbowali wspiąć się “w szortach, butach sportowych i słomkowych kapeluszach”. – “To gra w najnowszą modną grę: rosyjską ruletkę!” – bulwersuje się burmistrz.

“Góra nie jest własnością”

Na szczyt można również dostać się ścieżką Ratti z Courmayeur, która biegnie po włoskiej stronie Mont Blanc. Roberto Rota, burmistrz tej miejscowości, nie podziela opinii swojego francuskiego odpowiednika, a jego pomysł ocenia jako “surrealistyczny”. “Góra nie jest własnością” – zaznaczył. “Możemy ograniczyć się do zgłaszania niekorzystnych warunków na trasach, ale proszenie o kaucję, aby wspiąć się na szczyt, jest naprawdę surrealistyczne” – ocenił.

Warunki w Alpach rzeczywiście stają się coraz trudniejsze. Upały nasilają odrywanie się skał. Od połowy lipca lokalni przewodnicy z tego powodu nie oferują swoich usług. Warunki na Mont Blanc stały się niebezpieczne.

Włodarze okolicznych miejscowości dmuchają na zimne po tragedii, do której doszło w Dolomitach. Ogromna masa lodu oderwała się od lodowca po północnej stronie masywu Marmolada, najwyższego szczytu włoskich Dolomitów. W lawinie zginęło 11 osób. Zamknięto wówczas kluczowe punkty dostępu ze względów bezpieczeństwa, ale niektórzy wspinacze próbowali obejść zakaz.

Źródło: CNN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdkopane w Kuźnicach relikty “mają przeciętną wartość zabytkową”
Następny artykułHaas wstrzymał negocjacje z Schumacherem