A A+ A++

Japonia chce zrealizować bardzo ambitny projekt. To kosmiczna winda, która miałaby zostać uruchomiona do 2050 r. Pomysł jest bardzo niecodzienny i jego realizacja pochłonie mnóstwo pieniędzy. Kosmiczna winda ma być zbudowana przez firmę Obayashi Corporation.

 

Wynoszenie ładunków w kosmos pochłania obecnie mnóstwo pieniędzy i w tym celu ludzkość musi korzystać z rakiet. Tymczasem pewna japońska firma proponuje rozwiązanie tego problemu. To kosmiczna winda, która być może nie jest zupełnie nowym pomysłem, ale realizacja takiego przedsięwzięcia dla ludzkości była do niedawna nieosiągalna.

Kosmiczna winda japońskiej firmy Obayashi Corporation

Ludzkość o kosmicznej windzie marzy od dawna. Do niedawna brzmiało to jednak jak pomysł rodem z filmów science-fiction. Japończycy z firmy Obayashi Corporation twierdzą jednak, że mają już odpowiedni pomysł oraz doświadczenie przy “podobnych” projektach, co pozwoli w niedalekiej przyszłości zrealizować inwestycję. Miałoby to nastąpić do 2050 r.

Obayashi Corporation to firma, która stworzyła Tokyo Skytree. Jest to najwyższa budowla w Japonii mająca aż 643 m wysokości. Ponadto w 2011 r. stała się najwyższą wieżą na świecie. W przypadku wszystkich budowli wyższe wtedy było tylko Burdż Chalifa.

Obayashi Corporation ogłosiło już w 2012 r. i wtedy przekazało, że zamierza wnieść się jeszcze wyżej względem Tokyo Skytree. Miało to być możliwe za sprawą kosmicznej windy. Wtedy spekulowano, że prace nad inwestycją rozpoczną się w 2025 r. Od tego czasu upłynęła ponad dekada. Jak to wygląda obecnie?

Projekt Japończyków nie został porzucony

Yoji Ishikawa, który zajmował się wtedy tym projektem, przekazał niedawno, że budowa kosmicznej windy prawdopodobnie nie rozpocznie się w przyszłym roku. Pomysł nie został jednak porzucony, choć część branży uznała go za wręcz szaloną inwestycję. Firma obecnie zajmuje się badaniami i rozwojem, wstępnym projektem, budowaniem partnerstwa oraz promocją.

Firma SpaceX, która dzięki odzyskiwanym rakietom Falcon 9, znacząco obniżyła koszty wynoszenia ładunków w kosmos, liczy sobie obecnie około 1227 dolarów za funt. W przypadku wind kosmicznych szacuje się, że będzie to pięć razy tańsza opcja. Bardzo optymistyczne analizy zakładają nawet koszt w postaci zaledwie 57 dolarów za każdy funt.

Kosmiczna winda miałaby wynosić ładunki na orbit … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrudny QUIZ z wiedzy ogólnej na słoneczną sobotę. 10 pytań tylko dla bystrzaków!
Następny artykułTomasz Berkieta przegrał w finale juniorskiego Roland Garros