A A+ A++

Ceny transferowe a COVID-19 – APA. Kolejnym istotnym tematem, z jakim muszą zmierzyć się polscy podatnicy, to kwestia aktualności uprzednich porozumień cenowych (APA) w czasach pandemii COVID-19. Przedstawiamy główne wnioski dotyczące tego tematu wynikające z prac Forum Cen Transferowych, działającego przy Ministerstwie Finansów.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy Rekomendacje FCT w zakresie alokacji strat oraz kosztów nadzwyczajnych, a także traktowania wsparcia antykryzysowego. Tym razem przyjrzymy się zagadnieniu uprzednich porozumień cenowych (APA).

Wpływ pandemii COVID-19 na APA

Rekomendacje FCT podkreślają, że wydane do tej pory APA pozostają ważne w czasie pandemii COVID-19. To oznacza, że pomimo oczywistych zmian warunków, jakie zaszły na danym rynku (pozytywnych lub negatywnych), wydane przed i w trakcie pandemii COVID-19 APA pozostają wiążące, zarówno dla podatników, jak i dla władz skarbowych.

Autorzy Rekomendacji FCT już w pierwszym akapicie rozdziału dotyczącego APA podkreślają, że to po stronie podatnika leży sprawdzenie czy pandemia COVID-19 ma/miała wpływ na transakcje objęte APA i na warunki jego obowiązywania. Podatnikom zaleca się, aby udokumentowali skutki pandemii COVID-19 na transakcje objęte APA, a kolejnym krokiem powinien być kontakt z KAS w celu określenia, czy doszło do zmian ekonomicznych i biznesowych, które mogłyby doprowadzić do naruszenia istotnych warunków wydanych decyzji APA. W przypadku naruszenia wspomnianych warunków, konieczne będzie ocenienie rozmiaru naruszenia warunków APA przez podatnika i KAS oraz określenie przez Szefa KAS, czy daną decyzję APA należy zachować w niezmienionym kształcie, czy może należy ją zmienić lub uchylić.

Co ważne, w Rekomendacjach FCT zaleca się elastyczne podejście obu stron APA, czyli podatników i władz podatkowych, do ustalenia czy dana APA powinna zostać uaktualniona, czy nie. Ma to oznaczać rozważenie dostępnych opcji, które mogą pomóc w utrzymaniu wydanych już APA w mocy.

Założenia krytyczne APA

Założenia krytyczne stanowią istotny elementy APA. W Rekomendacjach FCT podkreśla się, że warunki krytyczne, których zachowanie lub niezachowanie skutkuje tym, czy decyzja APA będzie obowiązywać, czy nie, należy ustalać możliwie precyzyjnie, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności dla okresów objętych pandemią COVID-19 i lat ponoszenia skutków tej pandemii. Powyższe podejście będzie stanowiło szansę dla polskich podatników na wywiązanie się z zapisów zawartych w uprzednim porozumieniu cenowym.

Propozycje zmian legislacyjnych dotyczących APA

Autorzy Rekomendacji FCT wspominają również o ewentualnym wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych w zakresie APA. Pierwszą propozycją jest wprowadzenie możliwości objęcia APA okresów wcześniejszych niż rok, w którym podatnik wystąpił z wnioskiem APA. Drugą propozycją jest wprowadzenie przepisów, które pozwolą na przekształcanie złożonych wniosków APA z jednostronnych na dwu – lub wielostronne i odwrotnie. Wprowadzenie powyższych propozycji do porządku prawnego miałoby spowodować zwiększenie zakresu stosowania APA w Polsce.

Ogólne zapisy czy konkretne wsparcie?

Stworzenie Rekomendacji FCT w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe dla polskich podatników jest świetną inicjatywą, ale dokument ten stanowi jedynie drogowskaz. Należy zauważyć, że cały dokument Rekomendacji FCT jest spójny z Wytycznymi OECD w sprawie COVID-19, jednak jest to dokument nieformalny, który stanowi jedynie – jak wskazuje nazwa – rekomendacje dla polskich podatników i organów podatkowych. Co ciekawe, podczas ostatniego FCT Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że planuje przygotować własny dokument, będący „wytycznymi” dla polskich podatników w zakresie cen transferowych za lata objęte pandemią COVID-19, który będzie bazował właśnie na rekomendacjach FCT.

Rekomendacje FCT poruszają wiele aspektów stosowania cen transferowych w okresie pandemii COVID-19 i dają podatnikom pewne wskazówki, jak powinni postąpić z zawartymi już APA, na które wpływ miała pandemia COVID-19. Dokument FCT porusza kwestie APA, ale również wiele innych istotnych aspektów związanych z cenami transferowymi. Trudno zatem oczekiwać, aby wskazówki te były bardzo precyzyjne i uwzględniały każdy indywidualny przypadek podatnika.

To przecież najważniejsza cecha każdej decyzji APA, do której obie strony muszą podejść właśnie bardzo indywidualnie!

Marta Pabjańska, Senior Analyst w Enodo Advisors

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację

Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzedawał w sieci podrobione zegarki. Straty to ponad 700 tysięcy złotych
Następny artykułNajlepsi uczniowie otrzymali stypendia Starosty