A A+ A++

Obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków obejmuje właścicieli budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarządców domów wielorodzinnych oraz niektórych właścicieli mieszkań.

W przypadku właścicieli mieszkań w bloku, nie trzeba deklaracji składać samodzielnie, zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła, np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

– Z problemem smogu w Polsce zmagamy się od kilkudziesięciu lat. Miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, popularnie zwane kopciuchami, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń. Ponad 70 procent domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona – mówiła Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. – Zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu ma służyć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To narzędzie do składania deklaracji źródeł niskoemisyjnego ciepła i spalania paliw. Baza będzie docelowo rzetelnym zbiorem danych o źródłach ogrzewania stosowanych w naszych domach i budynkach. Zebranie tych wszystkich informacji w jednym miejscu pozwoli na podjęcie skutecznych działań, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju.

Deklaracje będzie można składać na dwa sposoby.

  • W formie elektronicznej, czyli przez internet – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Adres strony to https://zone.gunb.gov.pl/.
  • W formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

Co zawiera deklaracja?

  • Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby.
  • Adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw.
  • Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.
  • Numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie).
  • Adres e-mail (opcjonalnie).

W przypadku domów już istniejących, które posiadają źródło ciepła zainstalowane przed 1 lipca 2021 r., czas na złożenie deklaracji wynosi 12 miesięcy. Jeżeli jest to nowo powstały obiekt i źródło ciepła uruchomione zostanie po 1 lipca, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna.

CZYTAJ TEŻ: Podwyżka za wywóz śmieci w Gorzowie i okolicach już obowiązuje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRepertuar kina Helios (od 2 do 8 lipca)
Następny artykułOd poturbowanej Ukrainy po Belgię jak Deadpool (20)