A A+ A++

Caritas Indie niespodziewanie znalazła się w niebezpiecznej sytuacji, gdyż grozi jej utrata finansowania z zagranicy. Wnioskuje o to organizacja powiązana z hinduistycznym ruchem nacjonalistycznym, powołując się na prawo antykonwersyjne i oskarżając Caritas o prozelityzm ukrywany pod pozorem solidarności z ubogimi.

Krzysztof Dudek SJ – Watykan

W Indiach finansowanie zagraniczne instytucji jest szczegółowo regulowane przez prawo i wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru, za co odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Organizacja Forum Ochrony Praw [org. The Legal Rights Protection Forum] zarzuca, że Caritas Indie świadomie wybiera grupy, którym pomaga, prowadząc do dzielenia społeczeństwa. Wsparcie ekonomiczne ze strony kościelnej organizacji jest „wykorzystywane do motywowania ludzi do porzucenia wiary przodków i przyjęcia chrześcijaństwa jako nowej wiary, co prowadzi do napięć społecznych w grupach plemiennych i między społecznościami” – pisze w skardze hinduistyczna organizacja.

Kampania jest skierowana nie tylko przeciwko Caritas, ale również przeciw Rural Development Trust. Wcześniej na podstawie podobnych oskarżeń usunięto z wspomnianego rejestru trzy inne organizacje: Harvest India, World Vision India i Jesus Redeems Ministries.

„Nie wiemy, kto dokonał tych oskarżeń, nie znamy tej grupy. Nasi prawnicy zajmą się tą sprawą” – mówi agencji Asia News przewodniczący Caritas Indie, arcybiskup Patmy Sebastian Kallupura

Były dyrektor wykonawczy Caritas India, ks. Frederick D’Souza, zaznacza zaś, że oskarżenia są bezpodstawne. „Caritas India nie dąży do żadnych nawróceń, ale działa w służbie wszystkim i jest inkluzywna” – mówi duchowny. Jak wyjaśnia, kościelna organizacja pracuje w wielu odległych i zacofanych obszarach wśród zubożałych drobnych rolników. „Dzięki zrównoważonym metodom uprawy doprowadziła do znacznego zwiększenia ich odchodów, a także ogromnie zmniejszyła ich migrację do obszarów miejskich” – mówi ks. D’Souza. I konkluduje: „te oskarżenia opierają się wyłącznie na uprzedzeniach i strachu”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojna zabrała mu większość majątku, ale i tak jest najbogatszy. Oto Ukraiński miliarder, który chce inwestować w Polsce
Następny artykułIII liga: Energa Bałtyk Gdynia – Jaguar Gdańsk