Callanetics — co to jest?
Callanetics to metoda, która powstała w latach 80. XX wieku. Co znaczy callanetics? Nazwa pochodzi od imienia twórczyni tej metody – Callan Pinckney. Callan pochodziła z Savannah w stanie Georgia. Była tancerką baletu klasycznego, przez 11 lat podróżowała po świecie i występowała na najbardziej znanych scenach. Balet wyniszczył jej cało, miała poważne problemy z kręgosłupem. Dlatego szukała metody, która ją wyleczy.
Pinckney ułożyła zestaw ćwiczeń, które najpierw pokazywała ludziom z podobnymi problemami. Zebrała małą grupę ćwiczących w Nowym Jorku, w którym wtedy mieszkała. Potem zainteresowane callanetics znalazł wśród tych, którym podobało się to, jak zmienia sylwetkę. Twórczyni obiecywała, że efekt widoczny jest już po 10 godzinach ćwiczeń, czyli trenowania przez dwa tygodnie. Callan Pinckney znalazła swoją niszę. Opatentowała callanetics i w ten sposób stała się jedną z guru fitnessu.
Callanetics to ćwiczenia inspirowane baletem i innymi formami tańca. W Polsce callanetics ćwiczyła w latach 90. ubiegłego wieku Mariola Bojarska-Ferenc. Callanetics przeżył drugą młodość, kiedy ta metoda ćwiczeń zaczęła być wykorzystywana przez Tracy Anderson — trenerkę Madonny i Gwyneth Paltrow. Tracy Anderson proponowała bardziej dynamiczny callanetics. Obecnie możemy znaleźć sporo treningów, które zaczerpnęły wiele z callanetics, ale są dynamiczne, intensywne, mocno angażujące całe ciało.
Czy callanetics odchudza?
Callanetics należy do ćwiczeń izometrycznych. To statyczne ćwiczenia, czyli wykonywane w miejscu, bez przeskoków, składające się z naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni. Te spięcia to tzw. pulsy. To właśnie one są nazywane sekretnym składnikiem callanetics i od nich callanetics przyjął ówczesną nazwę — Callanetics Pulse.
Callanetics to mało intensywny trening. Nazywany jest takim, na którym się nie spocisz. Jest polecany dla dojrzałych kobiet. Nie wymaga sprzętu. Ćwiczenia można robić na stojąco, a także na siedząco — na piłce fitness albo na krześle. Trening może brzmi jakby był prosty i niewymagający, ale tak naprawdę to kontrolowane napinanie mięśni wymaga wprawy. Nie jest łatwo na początku uruchomić mięsień, który powinien pracować. Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała i pewna powtarzalność — kiedy robimy spięcie, to powinniśmy dać z siebie 100 procent wysiłku i utrzymać je zawsze przez taki sam odcinek czasu. Czy callanetics odchudza? Tak, callanetics — jak każdy rodzaj wysiłku — pobudza metabolizm i pomaga schudnąć, ale powinien być uprawiany regularnie, a przy tym powinna być utrzymywana dieta.
Czy callanetics wyszczupla uda?
Callanetics to bardzo widowiskowy trening, dzięki temu, że dużo ruchów czerpie z baletu i tańca. Dlatego mamy dużo ćwiczeń w pozycji stojącej, które polegają na przechylaniu się na boki z wyprostowanymi rękami — co angażuje mięśnie grzbietu, talię, mięśnie głębokie. Są także ćwiczenia wykonywane na palcach z uginaniem kolan, tzw. plie. Na niektórych filmach callanetics na YouTube ćwiczenia wykonywane są nawet przy drążku. Po serii takich pozycji można poczuć palące mięśnie ud, łydek i pośladków. Dlatego — jeśli chcemy wyszczuplić uda, wysmuklić je, zminimalizować widoczność cellulitu, to powinniśmy ćwiczyć callanetics.
Callanetics — przykładowe ćwiczenia:
1. Usiądź na krześle. Wyprostuj sylwetkę, napnij delikatnie brzuch, “schowaj głowę”, czyli cofnij brodę. Skieruj ramiona do tyłu, kciuki powinny być skierowane do góry. Rób delikatne ruchy pulsacyjne rękami w tył. Powinno się zrobić 100 pulsów, ale na początku możesz zacząć od 20.
2. Połóż się na dywanie lub na macie na plecach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Unoś biodra wysoko — tak, żeby podnieść pośladki i łopatki z podłogi. Na górze pulsuj. Zrób 20, 50 lub 100 powtórzeń.
Callanetics — efekty:
• poprawiamy postawę ciała
• eliminujemy bóle pleców
• ujędrniamy ciało, ale nie rozbudowujemy mięśni
• wygładzamy cellulit
• przyspieszamy metabolizm
• ułatwimy sobie odchudzanie
MW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS