A A+ A++

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. BECEK CZYTA zorganizowany zostanie przez Bytomskie Centrum Kultury w dniach 14 do 17 października 2021.

Do udziału w prawie 40 wydarzeniach zaprosiliśmy najlepszych polskich Pisarzy, Ilustratorów, Grafików, Fotografików, Praktyków i Specjalistów. Podczas 4 festiwalowych dni zapraszamy na spotkania autorskie i warsztaty z najlepszymi polskimi pisarzami m.in.: Michałem Rusinkiem, Przemysławem Staroniem, Rafałem Witkiem, Bogusiem Janiszewskim, Dominiką Czerniak – Chojnacką, Wojciechem Mikołuszko, Cezarym Harasimowiczem, a także bohaterami książek m.in. Stasiem i Jadzią Pętelką, Kicią Kocią, psem Dżokiem, #Superherosami z piłkarskich boisk. W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty edukacyjne dla rodziców oraz przyszłych rodziców (m.in. czytelnictwo prenatalne – „Czytamy do brzuszka”), spotkania z ilustratorami oraz wystawy: BAJTLE Arkadiusza Goli oraz LAS WITA WAS.


14-17 października (czwartek-niedziela)

“BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”

Program szczegółowy

WYKŁADY DLA BIBLIOTEKAREK i BIBLIOTEKARZY BIBLIOTEK PUBLICZNYCH, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria.

  • CZWARTEK, 14.10.2021

Godz.: 09:30-11:00 – „Dział dziecięcy – dział marzeń cz. I.” Wykład poprowadzi Małgorzata Szeremeta architektka wnętrz.

Godz.: 11:30-13:00 – „Nowe technologie w życiu codziennym dzieci i młodzieży. Książka na papierze i ekranie”. Wykład poprowadzi dr Zofia Zasacka 
z Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, badaczka czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

  • PIĄTEK, 15.10.2021

Godz.: 09:30-11:00 – „Dział dziecięcy – dział marzeń cz. II”. Wykład poprowadzą Konstancja Lasota – psycholożka dorosłych oraz dzieci oraz Paweł Dobrzelecki – Bibliotekarz Roku 2018, animator, trener, Ambasador Stowarzyszenia LABiB.

Godz.: 11:30-13:00 – “Dlaczego i jak zachęcać dzieci i młodzież do czytania”. Wykład poprowadzi dr Zofia Zasacka z Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, badaczka czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Wykłady dla Bibliotekarek i Bibliotekarzy bibliotek publicznych odbędą się w budynku Bytomskiego Centrum Kultury oraz będą transmitowane on-line w czasie rzeczywistym po wcześniejszych zapisach. 

Zapisy i szczegóły [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.


DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ 

CZWARTEK, 14.10.2021

  • Godz.: 10:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu.
  • „Literatura mocna jak życie” – warsztaty dla młodzieży szkolnej.” 

Prowadzenie Anna Bukowska PR & Foreign Rights Manager, Wydawnictwo Zielona Sowa. Książki o nastolatkach i ich problemach staną się przyczyną do rozmowy 
o trudnych sprawach m.in.:  zmieniającym się ciele i psychice, kontaktach  z rodzicami 
i rówieśnikami, znalezieniu celu w życiu oraz zagrożeniach jakie mogą spotkać człowieka w młodym wieku. Podczas warsztatów obecny będzie tłumacz polskiego języka migowego (PJM) oraz asystent osób ze szczególnymi potrzebami. Czas trwania: do 90 minut. Wiek +12. Zapisy dla grup szkolnych: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.

DLA CAŁYCH RODZIN

  • CZWARTEK, 14.10.2021
  • Godz.:17:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem – autorem książek czytanych nie tylko przez młode pokolenie. Rozmowa toczyć się będzie wokół książki „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci”. Dowiemy się o Mikmakach, które w cynkach chodzą po ulicach Szczecina oraz o tym, że w Grudziądzu dzieci robią szneki, a Lubawa pełna jest wesołych fofelków. Fiksmatynta zapełniają gnieźnieńskie szuflady, chociaż w Częstochowie mogą być też pakowane w zrywki. Co oznaczają te tajemnicze słowa? Dowiecie się ze spotkania z Michałem Rusinkiem, który wybrał się w podróż po Polsce śladami regionalizmów, i dotarł z nimi również do Bytomia. Czas trwania: 60 minut. Wiek: dla całych rodzin. 

Michał Rusinek – był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi Fundację Jej imienia. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Tłumacz z języka angielskiego, autor książek, wierszyków, piosenek  dla dzieci i dorosłych. Pisuje felietony o książkach i języku.

Godz.18:15, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury

Otwarcie wystawy BAJTLE, fotografie dzieci  z Górnego Śląska (1991 – 2021). Autorem wystawy jest Arkadiusz Gola – fotoreporter „Dziennika Zachodniego”, dokumentalista, doktor, pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. 

  • Kurator wystawy: Michał Szalast.
  • Wiek: na wystawę zapraszamy małych i dużych w każdym wieku.

DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I WCZESNOSZKOLNYCH

  • PIĄTEK 15.10.2021
  • Godz. 10:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu

Spotkanie z Barbarą Gawryluk dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, wokół książki „Dżok legenda psiej wierności”. Bohaterem spotkania będzie piesek mieszkający na co dzień w schronisku dla zwierząt. Z myślą o dzieciach ze szczególnymi potrzebami w spotkaniu będzie uczestniczyła psia szkoła, z zajęciami dogoterapii. Wiek +4. Zapisy dla grup przedszkolno-szkolnych: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.

Barbara Gawryluk – pisarka, propagatorka kultury, w 2021 roku wyróżniona dyplomem Order Gwiazdy Polarnej przyznawanym przez króla Szwecji Karola Gustawa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci “Alfabet”.

FESTIWAL W BIBLIOTECE DLA CAŁYCH RODZIN, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Sobieskiego 3.

Godz. 16:45 – Otwarcie wystawy „Las wita was” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, na której zobaczymy prace dzieci z całego świata, a jej bohaterem będzie zieleń otaczających ich  lasów oraz  KOGO i CO można w nich spotkać.  Wystawa wypożyczona z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.
Wiek: na wystawę zapraszamy małych i dużych w każdym wieku.

Godz. 17:15 – Warsztat online z Tomaszem Samojlikiem. Inspirujące i kreatywne spotkanie z doktorem habilitowanym nauk biologicznych i specjalistą w dziedzinie historii przyrodniczej, który pisze książki, rysuje i tworzy komiksy, doskonale łącząc fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, a co najważniejsze pisze i mówi w języku zrozumiałym dla młodych odbiorców. Podczas spotkania na bazie swoich książek i komiksów (m.in.: seria książek o żubrze Pompiku, komiksy „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las”, picturebooki „O rety! Przyroda” i „O rety! Przyroda świata” oraz książka harmonijkowa „Pikotek chce być odkryty”) opowie o fascynującym świecie przyrody i swoich doświadczeniach z adaptacją jego książek i komiksów na inne media, np. gry planszowe, słuchowiska czy filmy animowane. Podczas części warsztatowej uczestnicy dowiedzą się, jak proste może być rysowanie bohaterów książek i komiksów autora.

Wydarzenie będzie transmitowane online w czasie rzeczywistym na profilu Facebooka BECEK Bytomskie Centrum Kultury. Czas trwania 60 minut. Wiek +6.


SOBOTA 16.10.2021

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
 
Godz. 10:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Antresola
Warsztaty z Joanną Rusinek „Od Huncwota do Zazuli” na podstawie książki „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci” Michała Rusinka. Uczestnicy warsztatów spróbują zgadnąć znaczenie słów: huncwot, zazula, mikmak i nawidziadło. A kiedy znaczenie tych słów już stanie się dla wszystkich jasne, uczestnicy stworzą swoje wizje zazuli, mikmaka. Grupa uczestników: 15 osób. Czas trwania warsztatu: 60 min. Zapisy: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116. Wiek +7.

Joanna Rusinek – graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów.
Godz. 10:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu.

“Maluchy w krainie dźwięku  – wiersze w nutki ubrane”. To koncert – warsztat, który edukuje i rozwija, wzmacnia więź między dziećmi i rodzicami, uczy jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Bohaterami spotkania będzie zarówno muzyka jak i najpopularniejsze polskie wiersze dla dzieci. Założeniem warsztatu – koncertu jest stymulowanie rozwoju dziecka poprzez muzykę wykorzystując jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej chłonności młodego umysłu. Oddziałując na dziecko różnorodnością dźwięków, motywów 
i melodii można doprowadzić do rozumienia muzyki i optymalnego rozwoju muzycznych zdolności, dodatkowo edukując literacko. W urozmaiconej zabawą muzycznej podróży milusińskim towarzyszą fantastyczni muzycy filharmonii i orkiestr, a jednocześnie doświadczeni pedagodzy, którym przewodzi Dorota Banaś – skrzypaczka i animatorka kultury. Wiek +0. Czas trwania: 60 minut. Warsztaty płatne: 10 zł/ osoby.

Godz. 11:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria
Spotkanie z żywą maskotką KICIĄ KOCIĄ ulubienicą maluchów. Kicia Kocia przeczyta książeczki dla dzieci, której sama jest bohaterką. Wiek +1. Czas trwania 45 minut. Ilość dzieci 
w spotkaniu jest ograniczona. Zapisy: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.

Godz. 12:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Antresola
Rozgodane abecadło – warsztaty literacko-typograficzne bazujące na zabawie śląskimi słowami. Część literacka oparta będzie  na tekstach, które wprowadzą uczestników spotkania do krainy śląskiej godki, pokazując znane teksty literackie w innym brzmieniu. Do zabawy włączone zostaną słowa powszechne znane i często używane na co dzień. Następnie młodzi wyobrażą sobie, co też owe słowo znaczyć może. Gra oparta na skojarzeniach pozwoli na stworzenie książki – słownika. Ilustracje oraz typograficzny zapis powstaną w różnych technikach, przy użyciu różnych materiałów. Prowadzenie Magdalena Balon, Anna Woźniak. Wiek: 7-10 lat.  Grupa uczestników: 15 osób, czas trwania warsztatu: 60 minut. Zapisy: [email protected]

Magdalena Balon – animatorka książek dla młodych, na co dzień pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Prowadzi warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci, organizuje akcje Ferie i Lato z Książką.
Anna Woźniak- plastyk, ukończyła studia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Współtworzy cykl warsztatów typo-literackich dla dzieci.
Godz. 12:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu.

Spotkanie z Wojciechem Mikołuszko wokół książki „Wielkie przygody w świecie przyrody”, która  opowiada o niezwykłych ludziach, pasjonatach przyrody. Wśród dwudziestu postaci, których losy opisuje, są np. badaczka szympansów Jane Goodall, filmowiec Dawid Attenborough, malarz Henri Rousseau, pokazuje też mniej znane osoby jak np. David Rothenberg – muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Iwa Momatiuk – fotografka dzikiej przyrody. Czas trwania: 60 minut. Wiek +6. 

Wojciech Mikołuszko – dziennikarz naukowy, przyrodnik, popularyzator nauki, autor niezwykle interesujących książek o tematyce popularnonaukowej dla dzieci, pisze artykuły o tematyce nauk przyrodniczych.

Godz. 12:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Akwarium
Spotkanie z Natalią Minge autorką książki „Tosia czeka na braciszka”. Spotkanie ma na celu pomóc dziecku poradzić sobie z nieznaną sytuacją, jaką jest pojawienie się rodzeństwa, a rodzicom wyjaśni, czego obawiają się ich pociechy. Poruszane tematy zachęcą do rozmów o powiększającej się rodzinie. Spotkanie poprowadzi Grażyna Dobrzelecka absolwentka studiów magisterskich informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz studiów podyplomowych z zakresu edukacji plastycznej i techniki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Czas trwania: 60 minut. Wiek +2. 

Natalia Minge – psycholożka dziecięca specjalizująca się we wspomaganiu rozwoju emocjonalnego i intelektualnego najmłodszych i nieco starszych dzieci. Prywatnie mama czwórki dzieci uczących się w domu.
Godz. 13:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria
Spotkanie z żywą maskotką ŻÓŁWIEM FRANKLINEM bohaterem serii książeczek o sympatycznym żółwiu, jego przygodach oraz doświadczeniach. Wiek +1. Czas trwania: 45 minut. Ilość dzieci w spotkaniu jest ograniczona. Zapisy: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.

Godz. 14:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Akwarium
Spotkanie z Dominiką Czerniak – Chojnacką, wokół książki „Gotujemy” pełnej zadań do rozwiązania i kolorowania. To nie tylko interaktywna kopalnia wiedzy i kulinarnych ciekawostek, ale też pomoc w nauce alfabetu oraz liczenia! Jeżeli uwielbiacie wspólne rodzinne gotowanie, to jest spotkanie dla Was. Na uczestników spotkani czekać będą warsztaty i słodko-słone pyszności. Wiek +5.  Czas trwania: 60 minut. Ilość dzieci w spotkaniu jest ograniczona. Zapisy: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.

Dominika Czerniak – Chojnacka – graficzka, ilustratorka, plakacistka, doktor sztuk pięknych. Pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu promującego niewydane książki autorskie „Regał – spotkania z książką autorską”. Za książkę „Kominiarz/Piekarz” otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Bologna Ragazzi Award podczas Międzynarodowych Targów Książki w Bolonii w 2019 roku.

Godz. 14:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Ki-Nowa
Spotkanie z Rafałem Witkiem wokół książki obrazkowo-słownej dla najmłodszych dzieci „Czytam sobie. Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny”. Autor opowie jak książeczka w przyjazny sposób wspiera dziecko i rodziców w poznawaniu liter i składaniu pierwszych słów i zdań. Wiek +2.  Czas trwania: 45 minut.

Rafał Witek – autor książek i wierszy dla dzieci, felietonista magazynu dla rodziców „Twoje dziecko”, pisze do magazynu „Świerszczyk” i portalu qlturka.pl. Twórca czytanek i opowiadań dla edukacji wczesnoszkolnej. W 2015 został uhonorowany ogólnopolską nagrodą literacką im. Kornela Makuszyńskiego, jest laureatem konkursu im. Astrid Lindgren i konkursu wydawnictwa ZNAK.

Godz. 14:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu
Spotkanie z  Yvette Żółtowską-Darską wokół serii książek  #SUPERHEROSI. Autorka przeniesie czytelnika do świata najbardziej znanych  piłkarzy i sportowców. Dzięki książce „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” poznamy Roberta Kubicę, natomiast w świat Roberta Lewandowskiego przeniesie nas książka „Lewy. Chłopak który zachwycił świat”. A na miejscu czekać na Was będzie dużo więcej opowieści o gwiazdach sportu. Wiek +7. Czas trwania: 60 minut. 

Yvette Żółtowska-Darska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna, była szefowa stacji „TVN style”. Prywatnie mama synka – fana futbolu, który zainspirował ją do napisania serii książek dla dzieci o wybitnych piłkarzach.
Godz. 15:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria
Spotkanie z żywą maskotką KICIĄ KOCIĄ ulubienicą maluchów. Kicia Kocia przeczyta książeczki dla dzieci, których sama jest bohaterką. Wiek +1. Czas trwania 45 minut. Ilość dzieci w spotkaniu jest ograniczona. Zapisy: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116. 
Wydarzenie będzie transmitowane online w czasie rzeczywistym na profilu Facebooka BECEK Bytomskie Centrum Kultury. 

Godz. 16:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu
Spotkanie z Przemysławem Staroniem wokół książki „Szkoła bohaterek i bohaterów, jak radzić sobie z życiem”, w której autor zebrał od młodych ludzi pytania i wątpliwości, z którymi się borykają. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Następnie odpowiedział na pytania – opierając się na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z „Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów. Wiek +12. Czas trwania: 120 minut.

Przemysław Staroń – Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, nominowany do Global Teacher Prize, czyli „Nauczycielskiego Nobla”.


DLA RODZICÓW I PRZYSZŁYCH RODZICÓW
Godz. 10:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria

“Zakamarki wyobraźni cz. I” – warsztaty dla rodziców dzieci przedszkolnych dotyczące czytania i jego wpływu na prawidłowy rozwój dzieci. Podczas warsztatów wskażemy jak dobierać wartościową literaturę dla dzieci i czym się kierować dokonując wyboru. Powiemy jak kształtować nawyki czytelnicze od wczesnego dzieciństwa, aby czytanie było postrzegane jako przyjemność. Postaramy się wyjaśnić jak ważne jest aby książka była dostosowana do wieku dziecka i była związana z jego zainteresowaniami. Uczestnikom warsztatów zostaną zaprezentowane przykłady zabaw stymulujących kreatywność i pamięć dziecka, zachęcających do ćwiczeń językowych i logopedycznych w oparciu o wartościową literaturę dziecięcą. Warsztaty poprowadzi Paweł Dobrzelecki bibliotekarz, animator, trener, ukończył IBiIN na Uniwersytecie Śląskim oraz zarządzanie w kulturze na Uniwersytecie Ekonomicznym, absolwent Szkoły Trenerów STOP. Zawodowo związany z Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Koordynator oraz inicjator wielu projektów dotyczących czytelnictwa dzieci i młodzieży, prowadzi szkolenia i warsztaty zarówno dla dzieci jak i rodziców. Ambasador Stowarzyszenia LABiB, Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018, stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury za projekt dotyczący roli kultury w prawidłowym rozwoju dziecka. Czas trwania: 60 minut. Warsztaty płatne: 5 zł/osoby.

Godz. 11:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Akwarium
“Czytamy do brzuszka” – czytelnictwo prenatalne. Spotkanie dla przyszłych mam. Głośne czytanie książek, tak jak słuchanie muzyki czy mówienie „do brzuszka” ma wpływ na rozwój dziecka, jego zachowania. Kolejnym pozytywnym aspektem czytania na głos w okresie ciąży jest oswajanie z taką formą spędzania czasu. Dla mam niewidomych lub słabowidzących będziemy promowali czytanie dzieciom za pomocą audiobooków. Warsztaty poprowadzi Grażyna Dobrzelecka absolwentka studiów magisterskich informacja naukowa 
i bibliotekoznawstwo oraz studiów podyplomowych z zakresu edukacji plastycznej i techniki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Czas trwania 60 minut. Warsztaty płatne: 5 zł/osoby.


DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 

NIEDZIELA 17.10.2021

Godz. 11:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria
Spotkanie z żywą maskotką KICIĄ KOCIĄ ulubienicą maluchów. Kicia Kocia przeczyta książeczki dla dzieci, których sama jest bohaterką. Wiek +1. Czas trwania: 45 minut. Ilość dzieci w spotkaniu jest ograniczona. Zapisy: [email protected], t. 32/ 389 31 09 w.116.

Godz. 12:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Ki-Nowa
Spotkanie z Krystianem Węgrzynkiem wokół historii Powstań Śląskich i książki  „Pola, Wojtek i trzy skrzydła. Historia o Powstaniach Śląskich dla dzieci” przygotowana przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. To krótka opowieść o Powstaniach Śląskich i ważnych dla Górnego Śląska wydarzeniach napisana dla dzieci i młodzieży. 

Krystian Węgrzynek – doktor, asystent w Instytucie Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Godz. 12:15, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria
Spotkanie z Barbarą Supeł autorką książki „Jadzia Pętelka”, dedykowanej najmłodszym czytelnikom oraz ich rodzicom, którzy mają szansę rozpoznać sytuacje z własnej codzienności. Podążając za tytułową bohaterką odkryją sposoby na wyciszenie przed snem, oswoją temat kąpieli, mycia zębów, korzystania z nocnika, wspólnie przygotują się do wyjścia na spacer. Wiek +1. Czas trwania: 50 minut.

Barbara Supeł – ukończyła studia na kierunku nauki o rodzinie; po studiach założyła własną praktykę czyli rodzinę. Pisze teksty do książek dla dzieci. Dzięki prostym tekstom i pięknym ilustracjom Jej książki pomagają najmłodszym czytelnikom oswoić codzienność.

Godz. 12:15, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu
Spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem wokół książki „Grunt to pomysł. Wynalazki, które zmieniły świat”. O wynalazcach i ich dziełach jest ta książka i spotkanie. Na uczestników festiwalu czekają wybuchy, wypadki, niespodziewane zwroty akcji, zaskakujące rozwiązania niczym w najlepszej powieści sensacyjnej! Wiek +7. Czas trwania: 60 minut.

Marcin Przewoźniak – pedagog, bajkopisarz, autor wielu książek m.in.: o odkrywcach: “Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd”, “Odkrywcy grobu faraona. Howard Carter na tropie Tutanchamona” oraz “Wielkiej księgi zagadek”. W swoim dorobku ma również książkę, która uratowała niejedną rodzinną wyprawę z dziećmi: “Daleko jeszcze?”.

Wydarzenie będzie transmitowane on-line w czasie rzeczywistym na kanale YouTube i profilu BECEK Bytomskie Centrum Kultury na Facebooku.

Godz. 13:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, hol

Spotkanie z żywą maskotką PSEM REKSIO ulubieńcem wszystkich maluchów. Kultowy bohater kreskówki jest również bohaterem książeczek dla dzieci. Wiek +1. Czas trwania: 45 minut.

Godz. 13:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Ki-Nowa
Spotkanie z najmłodszą pisarką Festiwalu Polą Stępniewicz z Gliwic, kilkuletnią autorką książki  „Kto mieszka za meblami?”. Historia nawiązuje do tego, co w dzieciństwie przeżywała większość z nas kiedy za meblami, drzwiami czy między szafkami oczami wyobraźni widzieliśmy różne potwory. Książkę wyróżnia nie tylko historia wymyślona przez dziecko, ale także ilustracje zaprojektowane na podstawie rysunków Poli. Opracowany został także krój pisma na bazie jej sposobu pisania. Pola na spotkaniu przeprowadzi specjalny konkurs niespodziankę z nagrodami. Wiek +6. Czas trwania: 60 minut.

Godz. 13:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria
Spotkanie z Barbarą Supeł autorką książki „Staś Pętelka”.  Staś, jest starszym bratem Jadzi Pętelki. Ilustrowana seria o przygodach Stasia ukazuje istotne wydarzenia z życia dziecka w wieku przedszkolnym. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Lazar – koordynatorka licznych projektów kulturalnych i edukacyjnych, miłośniczka dobrych książek i pięknych ilustracji, mama Bruna – swojego ulubionego „współczytacza”. Wiek +2. Czas trwania: 50 minut.

Barbara Supeł – ukończyła studia na kierunku nauki o rodzinie; po studiach założyła własną praktykę czyli rodzinę. Pisze teksty do książek dla dzieci. Dzięki prostym tekstom i pięknym ilustracjom Jej książki pomagają najmłodszym czytelnikom oswoić codzienność.

Godz. 13:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Antresola

Kaj my som? – warsztaty literacko-typograficzne bazujące na zabawie śląskimi słowami, polegające na stworzeniu książki. Pomysł powtórzony z dnia poprzedniego (16.10), ale dla młodszych dzieci wraz z rodzicami. Część literacka oparta będzie  na tekstach, które wprowadzą uczestników spotkania do krainy śląskiej godki, pokazując znane teksty literackie w innym brzmieniu. Do zabawy włączymy słowa powszechne znane i często używane na co dzień. Tym samym chcemy, aby młodzi uczestnicy wyobrazili sobie, co też owe słowo znaczyć może. Gra oparta na skojarzeniach pozwoli nam później na stworzenie książki – słownika. Ilustracje oraz typograficzny zapis powstaną w różnych technikach i przy użyciu różnych materiałów. Prowadzenie Magdalena Balon, Anna Woźniak.  Wiek dzieci: 5-6 lat, grupa dzieci: do 10 osób,  czas trwania warsztatu: 60 min. Zapisy: [email protected].

Magdalena Balon – animatorka książek dla młodych, na co dzień pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Prowadzi warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci, organizuje akcje Ferie i Lato z Książką.
Anna Woźniak- plastyk, ukończyła studia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Współtworzy cykl warsztatów typo-literackich dla dzieci.

Godz. 14:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu

Spotkanie z Bogusiem (Bogusławem) Janiszewskim wokół książki „Ekonomia czyli to czego nie mówią nam dorośli”. Zdecydowanie wyjątkowe spotkanie dla każdego (od 10 do 113 lat). Przekonaj się!. Skąd się biorą pieniądze, jak zarobić, ale się za bardzo nie narobić, co się opłaca, a co nie, gdzie kupić taniej, jak ratować sytuację, kiedy w skarbonce albo w portfelu widać dno. Autor książki jest jednym z ulubionych pisarzy młodego pokolenia. Porusza tematy ważne, przekładając je na język młodzieży. Wiek +10. Czas trwania: 60 minut.

Boguś (Bogusław) Janiszewski – autor książek m.in. „Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, „Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, „Wirus i inne drobnoustrojstwa”.

Godz. 16:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu

Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem wokół książki roku 2018 „Mirabelka”. Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca. Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do Warszawy. Tę pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń opowiada rosnąca na warszawskich Nalewkach “Mirabelka”. Wiek +6. Czas trwania: 60 minut. 

Cezary Harasimowicz – polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Według scenariuszy C.Harasimowicza powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale, m.in. „Przeprowadzki”, trzeci sezon serialu „Ekstradycja”, a także spektakle Teatru TV.

Wydarzenie będzie transmitowane on-line w czasie rzeczywistym na kanale YouTube i profilu BECEK Bytomskie Centrum Kultury na Facebooku.


DLA RODZICÓW I PRZYSZŁYCH RODZICÓW

Godz. 10:45, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Ki-Nowa

“Co ma dziecko z czytania bajek?” – spotkanie dla rodziców dzieci +0, wokół korzyści z czytania bajek, opowiadania o ich morałach, budowaniu wspólnoty rozmowy. Prowadzenie Konstancja Lasota – psycholożka dorosłych oraz dziecięcy, fotografka amatorka, mama dwóch córek, społeczniczka. Czas trwania 60 minut. Warsztaty płatne: 5 zł/osoby.

Godz. 12:00, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Akwarium

“Czytamy do brzuszka” – czytelnictwo prenatalne. Spotkanie dla przyszłych mam. Głośne czytanie książek, tak jak słuchanie muzyki czy mówienie „do brzuszka” ma wpływ na rozwój dziecka, jego zachowania. Kolejnym pozytywnym aspektem czytania na głos w okresie ciąży jest oswajanie z taką formą spędzania czasu. Dla mam niewidomych lub słabowidzących będziemy promowali czytanie dzieciom  za pomocą audiobooków. Warsztaty poprowadzi Grażyna Dobrzelecka absolwentka studiów magisterskich informacja naukowa 
i bibliotekoznawstwo oraz studiów podyplomowych z zakresu edukacji plastycznej i techniki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Czas trwania 60 minut. Warsztaty płatne: 5 zł/osoby.

Godz. 15:30, miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala Gloria

“Zakamarki wyobraźni cz. II” – warsztaty dla rodziców dzieci szkolnych dotyczące czytania. Podczas warsztatów wskażemy jak dobierać wartościową literaturę i czym się kierować dokonując wyboru. Powiemy jak kształtować nawyki czytelnicze, aby czytanie było postrzegane jako przyjemność, a nie kojarzyło się tylko z obowiązkiem szkolnym. Postaramy się wyjaśnić jak ważne jest to aby książka była dostosowana do wieku dziecka i była związana z jego zainteresowaniami. Uczestnikom warsztatów zostaną  zaprezentowane przykłady zabaw stymulujących kreatywność i pamięć dziecka, zachęcających do ćwiczeń językowych i logopedycznych oczywiście w oparciu o wartościową literaturę dziecięcą. Warsztat poprowadzi Paweł Dobrzelecki – bibliotekarz, animator, trener, ukończył IBiIN na Uniwersytecie Śląskim oraz Zarządzanie w kulturze na Uniwersytecie Ekonomicznym, absolwent Szkoły Trenerów STOP. Zawodowo związany z Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Ambasador Stowarzyszenia LABiB, Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018, stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury za projekt dotyczący roli kultury w prawidłowym rozwoju dziecka. Czas trwania 60 minut. Warsztaty płatne: 5 zł/osoby.

Podczas wszystkich spotkań/warsztatów możliwa jest obecność tłumaczki polskiego  języka migowego (PJM) oraz asystenta osób ze szczególnymi potrzebami. Prosimy o zgłoszenie ich obecności pod emailem: [email protected], lub telefonicznie 32/ 389 31 09  w.116, na minimum 12 godzin przed spotkaniem.

W trakcie trwania Festiwalu na trenie Bytomskiego Centrum Kultury będzie przygotowany pokój ciszy dla dzieci i młodzieży, które szczególnie potrzebują wyciszenia i spokoju.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. BECEK CZYTA dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – program „Promocja czytelnictwa”.
Bytomskie Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. 

BECEK czyta ma swój profil na FB zapraszamy do odwiedzenia i polubienia BECEK CZYTA. 

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie Hondy z sarną na DK 42
Następny artykułFIFA 22 PC – gra kolejny raz rozczarowuje i nie daje powodów do zakupu. Co musi się stać, by seria w końcu spełniła oczekiwania?