A A+ A++

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który uciekł do Rosji po protestach na Majdanie w 2014 roku, złożył w sądzie rejonowym w Kijowie pozew przeciwko Radzie Najwyższej Ukrainy. Poinformowała o tym przedstawiciel Rady Najwyższej przy Sądzie Konstytucyjnym Olha Sowgirja.

Wiktor Janukowycz domaga się uznania braku uprawnień Rady Najwyższej do pozbawienia go tytułu prezydenckiego w inny sposób niż impeachment.

Wiktor Janukowycz. Zdj. dilo.net.ua

Olha Sowgirja zapewniła, że sąd już wszczął postępowanie w tej sprawie i wyznaczył rozprawę w trybie uproszczonym – bez wzywania stron i przeprowadzania rozprawy sądowej, a „decyzja sądu w sprawie tego pozwu może zapaść praktycznie w każdej chwili”.

Ukraiński sąd: Janukowycz już nie jest zaocznie aresztowany

Rada Najwyższa pozbawiła Wiktora Janukowycza władzy prezydenckiej na Ukrainie na mocy ustawy z 4 lutego 2015 roku, po tym, jak uciekł on z kraju do Rosji w wyniku ponad milionowych protestów w Kijowie.

Chociaż konstytucyjność tej ustawy została wcześniej zakwestionowana, w grudniu 2019 roku Sąd Konstytucyjny Ukrainy zamknął postępowanie w sprawie tego przedłożenia, orzekając, że spór nie miał charakteru prawnego i był natury politycznej, a zatem nie podlegał jurysdykcji sądu.

Za defraudację majątku Ukrainy. Unia przedłużyła sankcje wobec Janukowycza

Przeciwko Janukowyczowi toczy się na Ukrainie kilka spraw karnych, w tym o pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa, zdradę stanu, rozpętanie wojny napastniczej oraz próbę naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy, skutkującą śmiercią lub innymi poważnymi konsekwencjami.

To właśnie na podstawie jego decyzji Ukraina odmówiła podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, co doprowadziło do wybuchu protestów studenckich, brutalnie stłumionych przez władze. Następnego dnia na głównym placu Kijowa zebrał się milionowy tłum, który zażądał dymisji prezydenta i całego rządu. Reżim Wiktora Janukowycza zaczął strzelać do ludzi – zginęło wtedy ponad 100 osób – a sam prezydent uciekł do Rosji. Od tego czasu przebywa w Rosji, retorycznie popierając działania Władimira Putina.

Ukraina obchodziła Dzień Godności i Wolności

ad, lp/ belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa mandaty według nowego taryfikatora. Duże pieniądze!
Następny artykułPŚ w Zakopanem: Piątkowe kwalifikacje zostały odwołane