A A+ A++

I nie tylko działkę, ale i dom czy pole na mocy jednej decyzji ministra obrony narodowej będzie można odebrać właścicielowi w imię obronności kraju. Propozycja podzieliła posłów, choć na stole (a bardziej na bunkrach) leżą spore pieniądze. Wywłaszczony miałby bowiem otrzymać równowartość 200 proc. wartości rynkowej odebranej nieruchomości.

Bunkier na prywatnej działce. Państwo planuje "pokojowe" wywłaszczenia
fot. PhotopankPL / / Shutterstock

Fundacja Dobre Państwo złożyła projekt ustawy, której głównym celem byłoby m.in. zapewnienie terenów pod budowę umocnień na granicy i rowów przeciwczołgowych czy bunkrów wewnątrz kraju. W opinii jej prezesa Witolda Sokolskiego, “w czasie pokoju zajęcie prywatnych terenów na cele obronne może stanowić prawny problem, a zwykła, cywilna ścieżka trwać może długie miesiące, jeśli nie lata” –  mówi w “Gazecie Prawnej”. Stąd też pomysł, by ją usprawnić.

W ocenie fundacji znaczące uproszenie procedury mogłoby wyglądać następująco: nieruchomość na mocy szefa MON byłaby zajmowana na” cele niezbędne dla obronności kraju”. W tym więc przypadku potrzebna byłaby zaledwie decyzja administracyjna, by przenieść własność nieruchomości z osoby prywatnej na Skarb Państwa.

Aby zapobiec konfliktom, z budżetu państwa popłynęłaby rekompensata w wysokości 200 proc. ceny rynkowej zajętej nieruchomości. Jednak jak wynika z wyliczeń fundacji, to i tak byłby niewielki odsetek kosztów, które państwo musiałoby ponieść, gdyby chciało zarekwirować ziemię, korzystając ze ścieżki cywilnej.

Posłowie i senatorowie są zgodni, że konieczne jest wzmocnienie szczególnie wschodniej granicy kraju, jednak z drugiej strony nie są pewni, czy budżet udźwignie takie koszty.

opr. aw

Źródło:
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHuta szkła upada z powodu cen gazu
Następny artykułOdeszła Barbara Miłkowska: Wieloletnia Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Gminie Puck