A A+ A++

Blisko rok temu minister zdrowia powołał zespół do spraw zmian w POZ, który do końca czerwca 2022 roku ma wypracować założenia reformy i rekomendacje dot. funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto, zespół wskaże też zmiany w zakresie finansowania placówek medycznych, które często są pierwszym punktem kontaktu pacjenta z systemem ochrony zdrowia.

Budżet powierzony, czyli nowy budżet na badania diagnostyczne

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia zespół pracuje do końca czerwca. Przewodniczącą zespołu jest profesor Agnieszka Mastalerz – Migas, która jest praktykującym lekarzem rodzinnym oraz konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej. 

– Pierwsze efekty prac powinny być widoczne od lipca tego roku. Zespół zajął się m.in. przygotowaniem zmian w programie profilaktycznym ChUK (choroby układu krążenia – przyp. red.) oraz wprowadzeniem budżetu powierzonego dla nowych badań diagnostycznych laboratoryjnych, które poszerzają kompetencje lekarza POZ – tłumaczy w rozmowie z Polityką Zdrowotną Maciej Karaszewski, zastępca Dyrektora Departamentu Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na sfinansowanie kosztów tych badań zostanie określony – dla każdego świadczeniodawcy – budżet powierzony. Płatność będzie realizowana za każde wykonane badanie – dodaje.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zostało opublikowane 21 czerwca. Wykaz badań diagnostycznych rekomendował powołany przez Ministra Zdrowia Zespół ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

Proponowane badania laboratoryjne na podstawie rekomendacji zespołu ds. reformy POZ, to m.in.:

  • ocena stężenia ferrytyny w surowicy
  • witamina B12
  • kwas foliowy
  • przeciwciała anty-CCP 
  • antygen helicobacter pylori 
  • przeciwciała anty-HCV 
  • szybki test CRP oraz strept test.

Wybrane przez zespół badania umożliwią lekarzowi POZ rozpoznanie przyczyny niedokrwistości, przeprowadzenie diagnostyki różnicowej w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów, a także zapalenia wątroby, podjęcia decyzji terapeutycznej, co do wdrożenia antybiotykoterapii u dzieci z objawami infekcji, czy też o eradykacji Helicobacter pylori w chorobie wrzodowej żołądka. O skierowaniu na diagnostykę decyzję będzie podejmował lekarz po przeprowadzeniu badania podmiotowego i przedmiotowego. Powinna być ona zlecana wyłącznie w diagnostyce różnicowej przy podejrzeniu danej choroby. Sam pacjent nie będzie mógł sobie zażyczyć określonego pakietu badań. Szczegóły dotyczące zawierania aneksów poznamy po publikacji zarządzenia Prezesa NFZ. W sumie, wedle wyliczeń resortu zdrowia, budżet na pierwszy etap rozszerzonych badań wyniesie 110 mln zł do końca roku.

Dwa budżety

Docelowo w Podstawowej Opiece Zdrowotnej będą funkcjonowały de facto dwa budżety powierzone. Podstawowy, wprowadzany od 1 lipca dla wszystkich POZ, na badania diagnostyczne oraz na opiekę koordynowaną. Pozostanie również dotychczasowe finansowanie stawką kapitacyjną. Drugi ma być wdrożony w październiku tego roku, ale jak zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, wysokość środków na ten cel nie jest jeszcze ostatecznie zdecydowana. Pieniądze na dodatkowe świadczenia dla POZ nie będą przesunięte z budżetu dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

– Będą na to osobne pieniądze – zapewnia w rozmowie z Polityką Zdrowotną Maciej Karaszewski, zastępca Dyrektora Departamentu Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Po pierwsze, przystępowanie do opieki koordynowanej będzie procesem. Po drugie, planowane jest zapewnienie konsultacji w ramach opieki koordynowanej 4 specjalistów, pozostała specjalistyka będzie funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Po trzecie, nawet w zakresie tych czterech specjalności, AOS będzie pełnił ważną rolę w realizacji bardziej zaawansowanej i tym samym bardziej kosztochłonnej diagnostyki i leczenia „trudnych” przypadków – podsumowuje. 

Lekarz POZ będzie dysponował budżetem na badania diagnostyczne takie jak np. holter EKG i RR, echo serca, albuminuria, badania tarczycy: anty TPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej), anty TSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH), czy spirometria z próbą rozkurczową oraz na konsultacje lekarz POZ-lekarz specjalista (kardiolog, diabetolog, endokrynolog, pulmonolog lub alergolog) i konsultacje specjalista-pacjent. Wejściem dla pacjenta do opieki koordynowanej będzie wykonanie porady kompleksowej przez lekarza, która zostanie zakończona ustaleniem rocznego indywidualnego planu opieki medycznej – wylicza dalej dyrektor Maciej Karaszewski.

Budżet powierzony ma być remedium także na ograniczoną dostępność pacjentów do fundamentalnej diagnostyki. Pytanie, jakie jednak pojawia się w sposób naturalny brzmi, czy kolejki do specjalistów nie wydłużą się, skoro teoretycznie będzie więcej badań i pacjentów do skonsultowania. 

– Przede wszystkim lekarz POZ nie będzie musiał wysyłać pacjenta do specjalisty wyłącznie w celu wykonania badania. Poszerzony panel badań umożliwi mu wykluczenie części stanów chorobowych samodzielnie, a tym samym ograniczy konieczność kierowania w tym celu do specjalisty. Jeszcze szersze możliwości diagnostyczno-lecznicze umożliwią przystąpienie do realizacji opieki koordynowanej w pełnym zakresie – podkreśla dyrektor Maciej Karaszewski z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przede wszystkim dotyczy to chorób przewlekłych takich jak: cukrzyca, choroby tarczycy, astma, POCHP, nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca. 

Polecamy także:

Opieka koordynowana. Istnieje w praktyce czy w poczekalni

Zmiany w POZ już za 10 dni

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2021/49/akt.pdf

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Budżet powierzony. Co to jest i jaki ma sens?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia i podziękowania Wójta Gminy Brodnica z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022
Następny artykułW środę spotkanie ws. obwodnicy Ciechanowa