A A+ A++

Jakie dokumenty należy zgromadzić? Po pierwsze, będzie to wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy.

O wypisie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wspominałam w poprzednim artykule, wobec tego dzisiaj napiszę tylko, co to jest decyzja o warunkach zabudowy.

Decyzję taką wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Termin wydania decyzji wynosi zwykle 14-30 dni. Na podstawie otrzymanego dokumentu należy zapoznać się z warunkami zagospodarowania terenu wskazanymi dla naszej działki. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego projektu zgodnego z wydaną decyzją o warunkach zabudowy.

Po uzyskaniu decyzji i zapoznaniu się z nią musimy udać się do geodety, który przygotuje aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową. To na niej będzie można nanieść obrys naszego nowego domu. Czasami wymagane mogą być dodatkowe badania geotechniczne, np. nośności gruntu czy poziomu wód gruntowych.

Projekt budowlany. Na co zwrócić uwagę

Kolejnym krokiem jest wybranie projektu zgodnego z planem albo decyzją o warunkach zabudowy. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż projekt musi spełniać szereg obostrzeń, a także odpowiadać przyszłym mieszkańcom.

Obecnie projekt budowlany dzielimy na trzy podstawowe części:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt techniczny.

Projekt zagospodarowania działki zostaje sporządzony na zaktualizowanej mapie do celów projektowych i obejmuje: granice działki, sposób odprowadzania ścieków, układ komunikacyjny w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej sąsiedniej zabudowy, obszar oddziaływania inwestycji.

Projekt architektoniczno-budowlany zawiera: układ istniejących i planowanych obiektów budowlanych, parametry techniczne obiektów, rozwiązania materiałowe i techniczne wpływające na otoczenie, planowane źródła energii cieplnej do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody.

Natomiast projekt techniczny obejmuje: opis konstrukcji budynku wraz z obliczeniami statyczno-wytrzymałościowymi, charakterystykę energetyczną budynku, rozwiązania techniczne i materiałowe oraz warunki geotechniczne dla budynku.

Projekt techniczny jest wydzieloną częścią projektu budowlanego, która co do zasady nie jest weryfikowana przez organ wydający pozwolenie na budowę. Ma być składany na etapie zgłoszenia zakończenia robót lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku. Organ administracji zatwierdza dwie pierwsze części projektu budowlanego.

Kolejnym etapem jest adaptacja projektu dla naszej działki. Wykonuje się ją u architekta, który przystosowuje projekt do konkretnych warunków panujących na naszej działce.

Później czeka nas wizyta w Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Zakład taki znajduje się w każdym starostwie powiatowym. W czasie tej wizyty należy uzgodnić opinie na temat dostarczania energii do naszego budynku, wody oraz odprowadzania ścieków.

Z tak przygotowaną dokumentacją możemy składać wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę składa się na formularzu urzędowym. We wniosku wskazuje się inwestora, rodzaj inwestycji (dom j … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert bożonarodzeniowy online
Następny artykułKiermasz świąteczny dla Maciusia już w niedzielę