A A+ A++

Do 3 października 2025 r. ma zakończyć się budowa I etapu szkoły podstawowej przy ulicy Grasera. 3 kwietnia 2024 r. podpisano umowę z wykonawcą inwestycji – konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt.

– Podstawowym wyzwaniem dla nas, jako gminy, było znalezienie środków finansowych. To się udało, w lipcu ubiegłego roku radni miejscy przegłosowali odpowiednie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, dzięki którym możemy się dzisiaj spotkać i podpisać umowę z wykonawcą I etapu budowy szkoły, która powstanie przy ulicy Grasera w sąsiedztwie istniejącego już tam Przedszkola Miejskiego nr 18. Placówka ta docelowo ma mieć pełen zakres usług szkolnych, czyli od oddziałów przedszkolnych po ósme klasy, dużą salę sportową, stołówkę, całe zaplecze administracyjne i sanitarne. Dziś przystępujemy do budowy I etapu – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Koszt I etapu inwestycji to ponad 36,8 mln złotych. Środki w całości pochodzą z budżetu miasta. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt.

– Nasza firma od wielu lat buduje dla miasta Torunia i jego mieszkańców. Od 2018 roku realizowaliśmy w ramach projektu Bit-City 2 modernizację infrastruktury drogowo-tramwajowej. Nie będę ukrywał, że się polubiliśmy i cieszy nas każda inwestycja realizowana w Toruniu. Ta inwestycja będzie miała dla nas wydźwięk szczególny, ponieważ po wielu realizacjach projektów infrastrukturalnych będziemy mogli zaistnieć tutaj i przedstawić naszą firmę w troszeczkę innym świetle, jakim jest budownictwo kubaturowe. Dziękuję za zaufanie – podkreśla Piotr Szatkowski, dyrektor techniczny w firmie Balzola Polska.


I etap realizacji inwestycji obejmuje budowę obiektu o powierzchni 5 tys. m.kw. Zostanie wybudowanych 21 sal lekcyjnych: 17 klas podstawowych ogólnych i 4 tematyczne. Dodatkowo w ramach zagospodarowania terenu powstanie boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, chodniki droga dojazdowa i przeciwpożarowa, a całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Obiekt zostanie zrealizowany w technologii tradycyjnej, ściany murowane wzmocnione trzpieniami żelbetowymi, strop żelbetowe monolityczne. Budynek jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest energooszczędny: posiada panele fotowoltaiczne o mocy 49 kWp, oświetlenie typu LED i odzysk ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej. Wyposażenie zostanie zakupione w ramach oddzielnego postępowania przetargowego.

– Czas realizacji inwestycji to 18 miesięcy, ale będziemy tak zarządzać pracami, żeby od 1 września 2025 roku szkoła rozpoczęła swoją działalność i oczywiście będziemy poszukiwać środków na realizację II etapu – wyjaśnia Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

Naukę w placówce będzie mogło podjąć ok. 400 dzieci.

Zdjęcia z podpisania umowy: Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrener polskiego klubu pobity! Opłakane skutki wizyty kiboli na treningu
Następny artykułKandydat Polski 2050 na prezydenta Katowic podejrzany o znęcanie się nad żoną i dzieckiem. Usłyszał zarzuty