A A+ A++

Odbył się drugi odcinek wydarzenia z cyklu “Rozmowy międzymiastowe” organizowanego przez Echo Investment. Tym razem przyjął on formę wycieczki po Warszawie z Dawidem Wroną, któremu towarzyszył dziennikarz Jarosław Kuźniar. Podczas wyprawy, której zwieńczeniem była wizyta w Browarach Warszawskich – flagowej inwestycji Echo Investment zlokalizowanej na Woli, rozmawiano o miastach przyszłości, rosnącej roli wspólnoty, projektach wielofunkcyjnych i elektromobilności.

Autor: propertynews.pl 08 września 2020 12:36

„Rozmowy międzymiastowe” to inicjatywa powołana przez jednego z największych twórców przestrzeni miejskich – Echo Investment, do której współtworzenia zaproszeni zostali przedstawiciele biznesu, obserwatorzy zjawisk makroekonomicznych i społecznych, lifestyle’u i nowych technologii.

Warszawski biznes się zmienia

Punktem wyjścia do rozmowy były zmiany, jakie przeszła w ostatnich latach Warszawa.

– Jeżeli spojrzymy na biznes, to cały czas centrum jest najważniejsze. Ono się jednak rozrosło, kiedyś to była jedynie Marszałkowska i jej rejony, dzisiaj możemy powiedzieć, że nowa Wola stała się takim ośrodkiem biznesowym. Bardzo dużo biurowców zaczęło się tutaj budować, bardzo dużo wielkich koncernów za tym podąża. Na przestrzeni 10 lat, to co kiedyś nazywaliśmy terenem za żelazną bramą, dzisiaj jest totalnie nowym miejscem. Ono odżyło, pojawiło się mnóstwo fajnych miejscówek, czy to właśnie miejsc spotkań, czy nowych budynków – zauważał Dawid Wrona.

Rozbudowie centrum towarzyszy zmiana koncepcji przestrzeni biznesowej – coraz częściej lokalizacje stricte biurowe zastępują miejsca wielofunkcyjne. Rozmówcy posłużyli się przykładem skupiska biurowców w rejonie ulicy Domaniewskiej, które żartobliwie określane jest mianem Mordoru jako archaicznego już w tej chwili podejścia do projektowania przestrzeni biznesowych.

– Nie tylko w Warszawie krąży legenda Mordoru, jakie takiej pierwszej biznesowej przestrzeni, która została zbudowana ileś lat temu. Po latach ludziom zaczęło brakować rzeczy w sumie podstawowych – mówił Jarosław Kuźniar.

Mordor do dzisiaj postrzegany jest jako taka przestrzeń czysto biurowa, jednak w ostatnich latach to zaczęło się zmieniać. 

– Pojawiają się nowe budynki mieszkalne oraz restauracje. Dotychczas jednak nie było to coś przemyślanego. Dzisiaj wszyscy próbują to uzupełnić, nadążyć, ale jest to bardzo trudne, choćby ze względu na kwestię komunikacji do szkół, takich miejsc, które są niezbędne do życia. Widzimy dzisiaj potężną grupę firm, która przesuwa się właśnie z Mordoru na Wolę, bo tu komunikacja jest kluczowa – wyjaśniał Dawid Wrona.

Miasta przyszłości to miasta rewitalizowane

W dużym mieście, takim jak Warszawa, kwestie rozbudowy stale ścierają się z brakiem nowych terenów pod inwestycje. Wspomnieli o tym również goście „Rozmów międzymiastowych”, zwracając uwagę na coraz popularniejszy trend rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

– To jest bardzo duże wyzwanie w każdym mieście Polski, w szczególności w dużych miastach, a w Warszawie jest wyjątkowo trudno, bo tych terenów już praktycznie nie ma. My jako firmy zaczynamy poszukiwać terenów, które kiedyś były terenami przemysłowymi i szukać pomysłu jak je zrewitalizować, jak utrzymać tę historię, a tkankę oddać miastu – relacjonował ekspert Echo Investment.

Pytany przez Jarosława Kuźniara o przebieg prac nad miejscami, które mają status legendarnych i tworzenie ich pozytywnego wizerunku wśród ludzi, Dawid Wrona zwracał uwagę na kilka aspektów – od nadania miejscu nowoczesnego charakteru i funkcjonalności, po szacunek dla jego historycznych walorów. Ten ostatni w przypadku Browarów Warszawskich Echo Investment zrealizowało nie tylko poprzez konsultacje z historykami, ale również inicjatywy takie jak przeprowadzony wśród mieszkańców konkurs na nazwę ulicy czy akcję społeczną, w której mieszkańcy posiadający historyczne pamiątki związane z miejscem przynosili je do inwestora, który następnie wykorzystał je w swojej inwestycji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGostyń: Kolejne zakażenia koronawirusem w Rogowie!
Następny artykułAkademia Ciekawej Historii