A A+ A++

Udostępnij!

Dom to cisza i spokój. To bezpieczeństwo i wygoda. Dom to wspólny rodzinny czas i kreowanie niezwykłych wspomnień. Każdy z nas ma swoją wizję idealnego, wymarzonego domu. Jak wygląda proces budowy? Jak rozplanować pracę? O czym należy pamiętać, aby po czasie trudu budowy, cieszyć się pięknym domem?

Idealna działka

Połową sukcesu jest znalezienie działki, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Warto zwrócić uwagę na jej otoczenie, wielkość, warunki zabudowy, a także na to gdzie  jest położona. 

Aby zminimalizować koszty budowy, najlepiej jest wybrać działkę, której teren jest płaski. Wybierając się na poszukiwania własnego gruntu, warto mieć już w głowie wstępny zarys budynku.  Należy zastanowić się również czy działka ta ma być położna w mieście, pod nim czy na wsi. Warto wziąć tutaj pod uwagę czas dojazdu do pracy, szkoły czy sklepów, gdyż po budowie domu najprawdopodobniej będzie to codzienna odległość do pokonania. 

Ogrodzenie działki

Nabyłeś już idealny teren pod budowę swojego wymarzonego domu. Teraz czas na ogrodzenie działki. Wybierając ogrodzenie należy przemyśleć jaką ma ono pełnić funkcję. 

Ogrodzenie może służyć do:

  • zabezpieczenia posesji
  • ochrony przed hałasem
  • ochrony przed spojrzeniami przechodniów
  • izolacji przed sąsiadami
  • upiększenia posesji

Wybierając ogrodzenie należy mieć na uwadze, aby pasowało ono do domu oraz spełniało ono najważniejsze dla nas funkcję. Należy pamiętać, aby budowę ogrodzenia zgłosić odpowiednim organom, tak aby wszystkie nasze działania były zgodne z prawem. 

Projekt domu

Zanim przyjdzie czas na rozpoczęcie budowy najpierw należy  zaprojektować wymarzony dom. Budowa domu to inwestycja na całe życie. Wybierając projekt nie należy kierować się tylko względami estetycznymi. Warto zwrócić również uwagę na funkcjonalność projektu oraz spełnienie swoich potrzeb. 

Projekt domu należy dopasować do planu zabudowy działki. Dodatkowo należy wybrać odpowiedni dla nas metraż, rozkład pokoi oraz okien według naszych potrzeb i upodobań. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów, z których można korzystać po ich wykupieniu. 

Fundamenty

Dobrze wykonane fundamenty to klucz do stabilności budynku. W przypadku budowy domów jak i o wiele większych konstrukcji używa się szalunków. 

Szalunki do wykopów pozwalają na poprawę bezpieczeństwa robót ziemnych. Dodatkowo szalunki do wykopów mają praktyczne zastosowanie podczas prac różnego typu we wszystkich rodzajach gruntu. Pozwalają one na zabezpieczenie wykopów do głębokości 7.5 metra. 

Budowa

Po dobrze wykonanych fundamentach przyszedł czas na budowę ścian, stropów, schodów i dachu. Na tym etapie warto rozróżnić podstawowe pojęcia jakimi są stan surowy zamknięty i stan surowy otwarty. 

Stan surowy otwarty oznacza, że budynek posiada już ściany nośne, strop, komin, pokrycie dachu i schody wewnętrzne. Stan surowy zamknięty charakteryzuje się tym, że budynek posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną, okna i drzwi zewnętrzne. 

Prace wykończeniowe

Po ułożeniu wszystkich instalacji i zakończeniu brudnych prac przychodzi czas na wykończenie i dekorację wnętrz. To czas, w którym należy wybrać kolory ścian, płytki, panele oraz meble. 

W tym celu można zatrudnić projektanta lub samodzielnie aranżować kolejne wnętrza. Inspiracji szukać można w tematycznych gazetach lub w social mediach. Wybierając meble warto myśleć również o ich funkcjonalności a nie tylko ładnym wyglądzie. W końcu tworzymy własny dom marzeń, w którym chcemy czuć się komfortowo, przytulnie i bezpiecznie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułP. Krzemiński: Czy we Francji powstanie świecka inkwizycja?
Następny artykuł“Moralnie wątpliwe”. Coraz więcej skarg na to, co się dzieje w sklepach