A A+ A++

Szpiedzy zbierają kontakty w portalach społecznościowych takich jak LinkedIn i usiłują wykraść tajemnice, udając zwykłych użytkowników poszukujących kontaktów biznesowych – ostrzega MI5.

Według służb co najmniej 10 tys. obywateli Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich pięciu lat było celami agentów obcych służb, które dotarły do nich za pomocą LinkedIn, profesjonalnej sieci społecznościowej. Agenci korzystali z fałszywych profili powiązanych z wrogimi państwami.


Brytyjski wywiad ostrzega, że celem szpiegów na LinkedIn jest wyciąganie tajemnic od niczego nie świadomych użytkowników. „Złośliwe profile” są wykorzystywane „na skalę przemysłową” – ostrzega szef MI5 Ken McCallum.

Rozpoczęto już nawet kampanię mającą na celu edukację pracowników rządowych na temat zagrożenia ze strony cyberszpiegów. Kampania pod tytułem Think Before You Link – ostrzega, że zagraniczni szpiedzy atakują osoby mające dostęp do poufnych informacji.

Specjaliści ostrzegają, że przyjmowanie do grona znajomych nieznanych osób posiadających fałszywe profile sprawia, że także znajomi osoby, która jest celem, chętniej taka osobę akceptują w gronie znajomych na portalu, ponieważ widzą, że mają wspólnych znajomych. To szpiegom znacznie ułatwia pole działania i werbowanie lub wykorzystywanie kolejnych osób.

W raporcie na temat zagrożenia szpiegowskiego MI5 nie wymieniła portalu LinkedIn, ale według telewizji BBC właśnie o niego chodzi służbom specjalnym. Agenci obcego wywiadu na różne sposoby usiłują wejść w kontakt z pracownikami brytyjskich urzędów i agencji rządowych, oferując im szkolenia, wyjazdy szkoleniowe na których podejmują próby rekrutacji lub wydobycia informacji poufnych.

MI5 ostrzega, że bardzo trudno uniknąć kontaktu z rekruterem i wiele osób „nie jest odpornych” na ich manipulacje.

Kampania, prowadzona przez Centrum Ochrony Infrastruktury Krajowej, podlegające MI5, chce nauczyć pracowników agencji rządowych by potrafili rozpoznać fałszywy profil, uświadomili sobie potencjalne zagrożenie, zgłaszali podejrzane profile kierownikowi ds. bezpieczeństwa albo nawet usuwali swoje profile z portali społecznościowych.

– Od … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA: Eksperci CDC zalecili powrót do szczepień szczepionką Johnson&Johnson
Następny artykułPowiat Wadowice: Zostań rodzicem zastępczym…