A A+ A++

Dlaczego banki mają niską skłonność do obniżania oprocentowania kredytów, skoro niska cena mogłaby zwiększyć popyt?

Problem polega na tym, że mamy do czynienia ze strukturalnym niedoborem popytu, kwestia ceny nie ma tu znaczenia. Dopiero w momencie, kiedy zaistnieje strukturalny popyt, cena zaczyna odgrywać rolę w formułach konkurencyjnych, bo banki zaczynają wówczas rywalizować o klientów.

Ale wydaje się, że w przypadku konsumentów popytu nie ma, bo po prostu kredyty są bardzo drogie. I obniżenie ich ceny może by pomogło.

Żaden bank nie może udzielać kredytów poniżej ceny rentowności dla siebie. Nie będzie tego robił, bo mu nie wolno. To by oznaczało niewłaściwą alokację kapitału społecznego, na co nie możemy sobie w żadnym razie pozwolić.

A jeśli chodzi o przedsiębiorców, skąd wynika brak strukturalnego popytu?

Z prostego mechanizmu. Polska ma strukturalnie bardzo niski poziom inwestycji, który spadł do 16–17 proc. PKB, a po uwzględnieniu wpływu dużych przedsiębiorstw, przede wszystkim podmiotów z sektora energetyki, ten poziom jest jeszcze niższy. Należący do najniższych w Europie. To ma oczywiście przełożenie na niski popyt na kredyt inwestycyjny.

Nieco inaczej jest z kredytami obrotowymi. Wykorzystanie tego typu linii kredytowych spada w okresie ostatniego 1,5 roku z wcześniejszego wysokiego poziomu wywindowanego przez akumulację kapitału i zapasów w obliczu wysokiej inflacji. Teraz wszystko wraca do poziomu w bieżącej sprzedaży, a ponieważ gospodarka jest w fazie stagnacyjnej, czy do niedawna była, to trudno o wzrosty. Na kondycję firm negatywnie wpływa też inflacja i presja kosztowa, w tym wynikająca też z decyzji rządowych, presja rosnących kosztów pracy.

Obecnie gospodarka zaczyna wychodzić z dołka, to oznacza też odbicie popytu na kredyty?

Trzeba przede wszystkim przerwać zamknięty krąg inflacji i wysokich stóp procentowych. Myślę, że zmierzamy w dobrą stronę. Ale nie w perspektywie przyszłego miesiąca, tylko bardziej w perspektywie przyszłego roku i roku następnego.

Zainteresowanie kredytem ogółem rośni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZobacz ranking WTA po Roland Garros
Następny artykułOficjalne wyniki wyborów europejskich. Są dane z większości województw