A A+ A++

Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.

Chociaż jest to informacja pozytywna, bo świadczy o tym, że kolejny miesiąc z rzędu inflacja w USA spada, co stwarza szansę na złagodzenie polityki monetarnej prowadzonej przez FED i szybsze zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych, jest to wiadomość niewystarczająca do podtrzymania euforii giełdowej, co widzimy po dzisiejszej sesji zarówno w Polsce, na pozostałych głównych parkietach europejskich czy w USA.

W kwestii spółek, w dniu dzisiejszym pojawiły się dzisiaj dwie szczególnie istotne informacje. Akcje Allegro zyskują dzisiaj niemal 6% w reakcji na informację o tym, że Shopee będąca jedną z głównych platform e-commerce w naszym kraju zamierza opuścić rynek polski. Shopee w 2022r. stał się pod względem użytkowników drugą platformą handlu elektronicznego w Polsce z liczbą użytkowników sięgającą od 10 do 11 mln, co stawiało ją na równi z AliExpress. Wyjście z rynku polskiego tak znaczącego konkurenta może stanowić dla Allegro istotne wsparcie, zwłaszcza, że spółka w naturalny sposób przejmie część klientów Shopee.

Kolejna informacja jest bezpośrednim następstwem wczorajszej informacji z Tauronu. W związku z wystąpieniem wad bloku w Jaworznie Tauron Wytwarzanie wezwał Mostostal i Rafako do zapłaty odszkodowania i kar umownych w łącznej kwocie 1,31 mld zł. W odpowiedzi Rafako w dniu dzisiejszym poinformowało o zamiarze złożenia wniosku o upadłość.

Koniec tygodnia zapowiada się raczej spokojnie, jednak niedługo mamy poznać więcej szczegółów dotyczących środków KPO, więc giełdowych wrażeń w styczniu nie zabraknie.

Fed może nie odpuszczać
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolitical double standard: Trump raided by FBI over classified materials, but Biden’s DOJ failed to report he’s been caught with some, too
Następny artykułSzczątki ludzkie na polach w Krasnem. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny