A A+ A++

Osoby nieubezpieczone o niskich dochodach mogą uzyskać dostęp do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń?

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób nieubezpieczonych

„Obecnie nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Słyszałam, że w takiej sytuacji może pomóc MOPS. Czy to prawda?”

W przypadku osób nieubezpieczonych o niskich dochodach możliwe jest uzyskanie dostępu do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.

Decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Niskie dochody

Jednym z istotnym warunków jest spełnianie kryterium dochodowego.

Obecnie wynosi ono:

  • 701 zł – dla osoby samotnie gospodarującej;
  • 528 zł – dla osoby w rodzinie.

W celu stwierdzenia, iż nie zachodzi dysproporcja między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy.

O zasadach dotyczących przeprowadzania wywiadu środowiskowego podczas epidemii koronawirusa można przeczytać w artykule pt. Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach

Aby uzyskać decyzję, należy wcześniej złożyć wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi:

  • posiadanie obywatelstwa polskiego lub
  • posiadanie statusu uchodźcy lub
  • objęcie ochroną uzupełniającą lub
  • posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu połączenia się z rodziną w związku z nadaniem statusu uchodźcy lub udzieleniem ochrony uzupełniającej;
  • sytuację materialną.

Szczegółowe informacje dotyczące niezbędnych dokumentów można uzyskać w instytucji zajmującej się w danej gminie wypłatą świadczeń z pomocy społecznej takiej jak na przykład Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS).

Zobacz również:

W przypadku stanu nagłego decyzję wydaje się na wniosek świadczeniodawcy udzielającego świadczenia opieki zdrowotnej, złożony niezwłocznie po jego udzieleniu.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji.

Jest nim dzień złożenia wniosku, a w przypadku udzielania świadczeń w stanie nagłym – dzień udzielenia świadczenia, chyba że w tym okresie świadczeniobiorca zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Po uzyskaniu decyzji należy pamiętać o obowiązku niezwłocznego poinformowania o każdej zmianie sytuacji dochodowej lub majątkowej, a także o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym.

Takie okoliczności stanowią podstawę do niezwłocznego stwierdzenia wygaśnięcia decyzji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1507, ost. zm. Dz.U. z 2019 r., poz. 2473);

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1358).

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGhostrunner na świetnym zwiastunie. Polacy zapraszają na demo
Następny artykułSzamotuły: Skończyło im się piwo, więc… zniszczyli traktor, koparkę i ukradli rower