A A+ A++

Młodzież przychodziła tutaj, aby odnowiona wewnętrznie, tam dawać odważne świadectwo wiary – przypomniał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej na rozpoczęcie Eucharystii w Kolegiacie Garwolińskiej na którą przybyli uczestnicy strajku uczniów w latach 1983 – 1984.

Mszę św. koncelebrowali: bp Henryk Tomasik (biskup senior diecezji radomskiej) oraz kapłani z dekanatu garwolińskiego, związani z parafią Miętne oraz przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z ks. prof. Andrzejem Kicińskim na czele.

Bp Suchodolski wskazał, że rozważana Ewangelia pokazuje, że potrzeba tych, którzy stają po stronie prawdy, Bożej miłości. Przywołał postać św. Jana – najmłodszego świadka, który zostawił nam obraz Boga, który „jest Miłością”. On pokazuje nam, że doskonała miłość usuwa lęk. Jan Ewangelista zupełnie inaczej uczy nas dzisiaj istoty Eucharystii. – Twoje świadectwo jest świadectwem o Bogu, który nie przeraża, a przygarnia. […] To jest świadectwo słowa Bożego o Bogu, któremu wierzymy, ufamy – wskazał hierarcha.

Biskup określił, że dziś, pośród nas są świadkowie, którzy nie utracili w sercu nadziei i zwyciężyli wiarą. To absolwenci szkoły w Miętnem. Aktualnie także potrzeba stawać się świadkiem, który będzie stawał po stronie pokrzywdzonych, odrzuconych, aby tworzyć „więzy miłości”.

– Dziś, stanąć po stronie krzyża, to zwyciężyć w sobie nienawiść; ale także dawać nadzieję tym, którzy są daleko od Pana Boga. Stanąć w obronie krzyża, to stanąć po stronie człowieka z empatią; to pokonanie obojętności – akcentował bp Suchodolski.

W kontekście najbliższych wyborów, biskup wskazał, że musimy pokonać obojętność wobec głosowania. – Gdyby uczniowie i nauczyciele, 40 lat temu, poddali się systemowi komunizmu, to dziś nie mielibyśmy czego świętować – mówił bp Suchodolski. – Trzeba także być rozsądnym i mądrym w programowaniu swojej przyszłości. Nie bądźcie – jak mówi papież Franciszek – „kanapowi” czy „balkonowi”. Niech to życie, nie ucieka tak, jakbyście nie mieli na to wpływu – wezwał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Na koniec swoim świadectwem podzieliła się s. dr Anna Mroczek – uczestniczka strajku młodzieży sprzed 40 lat. Podziękowała wszystkim tym, którzy pomogli wtedy młodzieży, w sposób szczególny całej parafii w Garwolinie. – To jest wspólnota, która tak jak wtedy, tak dzisiaj może oprzeć się duchowi relatywizmu, który zagraża naszej wierze – podkreśliła s. Mroczek.

Swoim wspomnieniem podzielił się również ks. kan. Stanisław Bieńko, który był świadkiem wydarzeń sprzed lat i podziękował tym, którzy aktywnie włączali się w pomoc młodym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFranciszek: tego właśnie potrzebują Izrael i Palestyna – uścisku pokoju!
Następny artykułZachwycający zwiastun strzelanki The First Descendant dostarczył nam dokładną datę premiery