A A+ A++

Mam nadzieję, że Dzień Judaizmu pozwoli nam na lepsze poznanie naszej wspólnej historii – powiedział KAI biskup siedlecki Kazimierz Gurda przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Główne obchody odbędą się jutro w Siedlcach. Bp Gurda przypomina, że niemieckie obozy zagłady w Treblince i w Sobiborze znajdowały się właśnie na terenie diecezji siedleckiej. W tym roku hasłem obchodów są słowa zaczerpnięte z Księgi Wyjścia: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14).

Publikujemy rozmowę z bp. Kazimierzem Gurdą:

Dorota Giebułtowicz (KAI): Dlaczego właśnie w Siedlcach będziemy obchodzić w tym roku Dzień Judaizmu?

Bp Kazimierz Gurda: Nie tylko dlatego, że taka była propozycja, najpierw ks. bpa Rafała Markowskiego, ówczesnego przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, a potem potwierdzona przez obecnego przewodniczącego – ks. abpa Grzegorza Rysia; nie tylko dlatego, że w Siedlcach do tej pory nie było Dnia Judaizmu; ale także dlatego, że na terenie diecezji siedleckiej zamieszkiwała, przed II wojną światową, bardzo duża społeczność żydowska, która tu tworzyła swą kulturę, szczególnie znany jest Kock, i przyczyniała się do rozwoju naszego regionu.

W czasie II wojny światowej ludność żydowska zamieszkująca nasze miasta została wymordowana przez Niemców w obozach zagłady, które znajdowały się także na terenie naszej diecezji w Treblince i w Sobiborze. Mam nadzieję, że Dzień Judaizmu pozwoli nam na lepsze poznanie naszej wspólnej historii.

KAI: Które wydarzenia będą miały wymiar międzyreligijny?

– Każde z zaplanowanych wydarzeń będzie miało taki charakter. Zarówno modlitwa, która rozpocznie Dzień Judaizmu w Siedlcach, w miejscu, gdzie znajdowała się synagoga, jak i nabożeństwo kończące to wydarzenie w katedrze siedleckiej, będą miały wymiar międzyreligijny, bo będą w niej uczestniczyć zarówno chrześcijanie i wyznawcy religii mojżeszowej.

Także dwa spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym w Nowym Opolu; pierwsze mające charakter naukowy poświęcone historii i teraźniejszości relacji chrześcijańsko – żydowskich na naszych ziemiach, jak i drugie dotyczące interpretacji Starego Testamentu, które poprowadzi rabin Boaz Pash, też będą miały wymiar międzyreligijny. Chrześcijaństwo ma swe korzenie w religii mojżeszowej.

KAI: Na które wydarzenie zaprasza Ksiądz Biskup szczególnie?

– Trudno jest mi wskazać, które z tych wydarzeń jest bardziej ważne od pozostałych. Uważam, że wszystkie są ważne i potrzebne, jeśli chcemy, aby chrześcijanie i wyznawcy religii mojżeszowej lepiej się poznali. Dla mnie każde z tych wydarzeń jest ważne i interesujące, dlatego zapraszam by uczestniczyć we wszystkich.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStadion Ruchu Chorzów zamknięty. To decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Następny artykułZardzewiały pocisk na polsko-rosyjskiej granicy