Ryzyko wystąpienia dyskopatii w odcinku szyjnym rośnie z wiekiem. Silny ból może ograniczać możliwość poruszania szyją, powodować jej sztywność. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością?
Dyskopatia to choroba krążków (dysków) położonych między kręgami kręgosłupa w danym jego odcinku. W uproszczeniu krążki międzykręgowe to gąbeczki, które znajdują się między kręgami, zapewniając amortyzację oraz umożliwiając ruchomość kręgosłupa. Dzięki nim, kręgi nie trą o siebie podczas ruchów (np. zginania, skręcania itp.).
Wskutek zmian zwyrodnieniowych krążki tracą uwodnienie, które zapewnia im sprężystość i utrzymuje ich prawidłowy kształt. Zmieniony degeneracyjnie krążek może częściowo wysunąć się spomiędzy kręgów do kanału kręgowego, tworząc przepuklinę. Przepuklina krążka międzykręgowego w kanale kręgowym może ucisnąć rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe z niego wychodzące – wówczas powoduje objawy.
Ryzyko wystąpienia dyskopatii w odcinku szyjnym rośnie z wiekiem. Istotna jest także predyspozycja genetyczna – występowanie choroby w rodzinie.
Na dyskopatię w tym odcinku kręgosłupa zapadają częściej osoby, które wykonują pracę obciążającą ten odcinek – niekorzystne są czynności wymagające wielogodzinnej, niewygodnej pozycji szyi lub powtarzanych forsownych ruchów tej okolicy.
Przebyte urazy szyi również sprzyjają wystąpieniu tej choroby. Udowodniono związek występowania dyskopatii w odcinku szyjnym z paleniem papierosów i otyłością. Nieco częściej choroba dotyka mężczyzn.
Głównym objawem dyskopatii w tym odcinku kręgosłupa jest ból okolicy szyi. Może być odczuwany przez pacjenta miejscowo, punktowo, ale może być też rozlany.
Dolegliwości mogą występować cały czas lub jedynie przy niektórych ruchach lub ułożeniu szyi. Silny ból może ograniczać możliwość poruszania szyją, powodować jej sztywność. Ból może promieniować – częściej do kończyn górnych (jednej lub obu) od barku do ręki, rzadziej w okolicę potylicy lub żuchwy.
Oprócz bólu, pacjent może odczuwać także mrowienie, drętwienie, zmienione czucie lub brak czucia w obrębie jednej lub obu kończyn górnych. Dyskopatia może powodować osłabienie siły mięśniowej ręki, co może powodować trudności z utrzymaniem przedmiotów (mogą wypadać z ręki), podnoszeniem cięższych przedmiotów, trudności z sięganiem ręką ponad głowę.
Silne dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, jeśli nie ustępują po odpoczynku, ciepłych okładach lub niewielkich dawkach leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, powinny zostać skonsultowane przez lekarza.
Jeśli jedynym odczuwanym przez pacjenta objawem jest ból, konsultację należy przeprowadzić w trybie planowym, czyli w poradni ortopedycznej, neurologicznej lub neurochirurgicznej. Jedynie gdy ból jest bardzo silny i uniemożliwia funkcjonowanie, konsultacja powinna odbyć się na ostrym dyżurze.
Jeśli lekarz w czasie wywiadu lub badania wysunie podejrzenie dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa, skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę obrazową. Dyskopatię najlepiej ocenia się w badaniu rezonansu magnetycznego, w części przypadków do pełnej oceny konieczne może być badanie RTG.
Do metod zachowawczych zalicza się farmakoterapię (przyjmowanie leków) oraz rehabilitację. Fizjoterapia w wielu przypadkach jest bardzo skuteczną formą leczenia, jednak należy pamiętać, że nie powinna odbywać się bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, gdyż bez wykonania pełnej diagnostyki może grozić pogorszeniem stanu pacjenta.
W przypadku zdiagnozowania dyskopatii często bywa potrzebna długotrwała, regularnie powtarzana fizjoterapia celem utrzymania dobrego stanu pacjenta. Niekiedy, zwykle krótkotrwale, lekarz może zalecić noszenie kołnierza ortopedycznego.
W razie niepowodzenia leczenia nieinwazyjnego – braku poprawy po lekach i/lub fizjoterapii lub w przypadku bardzo silnych objawów bólowych z towarzyszącymi poważnymi objawami typu osłabienia ręki, nieustępującego drętwienia itp. – lekarz może zaproponować pacjentowi leczenie operacyjne. Operacja polega na usunięciu fragmentu dysku, który tworzy przepuklinę i uciska korzeń nerwowy oraz wszczepienia implantu stabilizującego sąsiednie kręgi.
Aby uniknąć dyskopatii szyjnej, należy przede wszystkim dbać o to, żeby nie przeciążać szyi. Jeśli praca wymaga od nas spędzania wielu godzin w niewygodnej pozycji lub pochyleniu, należy pamiętać o przerwach i regularnych ćwiczeniach. Ale przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, należy odpowiednio dostosować miejsce pracy – ustawić monitor komputera na wysokości wzroku, ustawić odpowiednią wysokość krzesła lub blatu, żeby unikać nadmiernego pochylania się itd.
Źródło: Lek. Karolina Stępnień, Medycyna Praktyczna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS