Jeżeli cierpicie na bóle reumatyczne, nie powinniście unikać ruchu. Fizjoterapeuci przekonują, że wystarczą najprostsze ćwiczenia, aby poprawić swoją motorykę.
Po 50. roku życia zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym dotykają każdego, ale nie u wszystkich oznacza to ból. Aby nie było bólu, aby była zachowana ciągłość ruchu przy bólach reumatycznych – trzeba ćwiczyć. Wystarczą proste ćwiczenia w domu, np. przysiady, siadanie na krzesełku, wstawanie.
Przy wszystkich ćwiczeniach, nawet tych najprostszych, trzeba jednak zwracać uwagę na technikę, bo diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba zwrócić uwagę na liniowość ustawienia kończyn, nie może być koślawego ustawienia, do czego tendencję mają kobiety z szerszymi biodrami. Zawsze mocno na to zwracamy uwagę, ale jednocześnie podkreślamy, że nawet u 100-latka można poprawić jego motoryczność o 100 procent – powiedział reporterowi RMF FM Piotrowi Bułakowskiemu Maciej Lasocki, fizjoterapeuta z Olsztyna.
Fizjoterapeuci przekonują, że wystarczy nawet 15 minut ćwiczeń dziennie, aby pomóc swoim stawom i zmniejszyć albo zlikwidować ból. To jest jednak sprawa bardzo indywidualna i najlepiej skonsultować się z nami. Niektórym potrzeba 30 minut i więcej ćwiczeń – podkreśla Lasocki.
Czy kiedy odczuwamy ból, powinniśmy stosować żele chłodzące? Jeżeli komuś one pomagają, to jest to zalecane. W innym przypadku można wykorzystać domowe sposoby chłodzenia. Można wziąć lód, można kupić w aptece żelpaki, ale prawdziwie domowym sposobem jest chłodzenie w lodówce np. groszku i marchewki – warto trzymać coś takiego w zamrażarce, a potem przez 5-10 minut przez jakąś szmatkę chłodzić stawy i mięśnie – radzi Maciej Lasocki.
(md)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS