A A+ A++

Ks. Tomasz Jaklewicz: Skąd wiemy, czego chce od nas Bóg?
Ks. Grzegorz Strzelczyk: – To, co nazywamy wolą Bożą, ma dwie płaszczyzny. Pierwsza, ta najbardziej ogólna: Bóg ma pomysł na świat jako całość i objawiając się nam, przekazał pewne punkty orientacyjne, jak np. przykazanie miłości. Druga płaszczyzna to konkretny człowiek, który musi odnaleźć się wewnątrz tego ogólnego planu, czyli odczytać Bożą wolę względem siebie. Rozpoznawanie Bożej woli odbywa się przez skonfrontowanie trzech elementów: obiektywnych wskazówek danych nam przez Boga w objawieniu z konkretnymi okolicznościami naszego życia oraz z doświadczeniem wewnętrznym, czyli tym, co przeżywamy na modlitwie czy w sumieniu.

Jak praktycznie odnajduje się wolę Boga?
– Kiedy stajemy przed konkretną decyzją, trzeba wziąć mnóstwo rzeczy pod uwagę, rozważyć, kogo ta decyzja dotyczy, jakie będą jej konsekwencje, czy będzie z tej decyzji jakieś dobro czy zło? Trzeba też uwzględnić dotychczasową drogę życia, te decyzje, które zostały wcześniej podjęte i obowiązują, np. dotyczące powołania.

26.08.2012 23:07

Czasem ktoś otwiera Biblię i szuka gotowej recepty.
– Sumienie i rozum są narzędziami poszukiwania Bożej woli. Nie można uciekać się do sztuczek.

Jaka jest rola Kościoła?
– Kościół przechowuje wspomniane punkty odniesienia, jakimi są Pismo Święte i Tradycja. To, co Bóg powiedział w historii, jest wciąż wypowiadane i interpretowane przez Kościół. Funkcja nauczania polega przede wszystkim na tym, że trwałe, ogólne zasady trzeba odnosić do współczesnych sytuacji, także takich, których nie było w czasach biblijnych, np. całej sfery etyki związanej z postępem medycyny.

Można powiedzieć, że Kościół jako wspólnota szuka Bożej woli?
– Obowiązkiem pasterzy Kościoła jest szukanie obiektywnych wskazań w sytuacjach nowych wyzwań. Jak działa sobór? Biskupi się modlą, dyskutują, czasem spierają i wypracowują rozstrzygnięcia. To jest rzeczywiście proces szukania Bożej woli. Opisany w Dziejach Apostolskich Sobór Jerozolimski kończy się postanowieniem zaczynającym się od słów: „Postanowiliśmy, Duch Święty i my”. To zdanie wyraża wiarę, że Kościół nauczający jest w stanie rozpoznać i wypowiedzieć Bożą wolę w określonych sytuacjach.

Polecamy dwie kolekcje specjalne:

Ruszaj w drogę ze św. Pawłem

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 12.07.2019 AKTUALIZACJA 12.07.2019

więcej »

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEsperal Wrocław, czyli jak radzić sobie z alkoholem
Następny artykułJak kupować na Allegro? Proste porady dla początkujących