A A+ A++

Radny miejski Ireneusz Sobas (PiS) zwrócił się do burmistrz Bochni z prośbą o „rozważenie nowych rozwiązań komunikacyjnych w zakresie parkowania wokół bazyliki św. Mikołaja w Bochni”. – Praktycznie w każdą niedzielę przed rozpoczęciem mszy świętej trwa swoiste „polowanie” na wolne miejsce parkingowe – zwraca uwagę w złożonej interpelacji.

Ireneusz Sobas wskazuje, że „w chwili obecnej praktycznie nie ma możliwości zgodnego z prawem parkowania przy żadnej z ulic okalających świątynię”. – Od strony północnej wprowadzono zakaz parkowania wzdłuż chodnika, od strony zachodniej na tzw. łączniku jest tylko jedno miejsce, gdzie można legalnie zaparkować, od strony południowej nie ma w ogóle możliwości parkowania przy Bazylice, ze względu na bardzo wąską, jednokierunkową jezdnię i takiż sam chodnika – wylicza.

Radny przedstawił swoje propozycje zmiany zasad parkowania wokół bazyliki. Podkreślił przy tym, że jego wniosek dotyczy zmian jedynie w niedziele i święta. Zaproponował:

  • wyjąć spod znaku zakazu parkowania odcinek jezdni przy Bazylice od strony zachodniej (dlaczego wprowadzono tam zakaz pisaliśmy TUTAJ)
  • dopuścić do parkowania na obu chodnikach wokół łącznika (między świątynią a Placem Sanktuaryjnym), ponieważ „są na tyle szerokie, że spokojnie można na nich parkować co najmniej do budynku Oratorium Św. Kingi”
  • zalegalizować parkowanie na chodniku od strony południowej („to i tak ma miejsce, zwłaszcza w niedziele”).

Ireneusz Sobas uzasadnia: – Otoczenie najważniejszej bocheńskiej świątyni, ze względu na położenie w ścisłym centrum miasta, cechuje się niską dostępnością miejsc postojowych, a dodatkowo ta ilość dość radykalnie zmniejszyła się wskutek przyjęcia nowych rozwiązań komunikacyjnych wokół samej Bazyliki oraz z powodu radykalnego zmniejszenia podaży miejsc parkingowych wokół rynku, w związku z jego rewitalizacją. Tymczasem zmiany cywilizacyjne powodują, że coraz częściej korzystamy z własnych środków lokomocji i dotyczy to także uczestnictwa w praktykach religijnych. Praktycznie w każdą niedzielę przed rozpoczęciem mszy świętej trwa swoiste „polowanie” na wolne miejsce parkingowe, a zaznaczyć należy, że w coraz większym stopniu dotyczy to osób w średnim i podeszłym wieku. Zaproponowane przeze mnie rozwiązania wychodzą naprzeciw tym problemom.

Zobacz też:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrzesko. Wziął 3 auta w leasing i przestał płacić. Wkroczyła policja
Następny artykułObiekty UNESCO w Polsce [LISTA]