Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Leszka Leszkiewicza odprawiona w niedzielne popołudnie w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Bochni zainaugurowała uroczystości peregrynacji relikwii bł. rodziny Ulmów.
Dziś ciąg dalszy uroczystości. O 8.30 odbyła się droga krzyżowa, na godz. 10.00 zaplanowano Mszę św. w intencji rodzin z dekanatu Bochnia-Zachód; o 12.00 – Różaniec w intencji Ojczyzny i polskich rodzin, a o godz. 13.00 Msza św. na zakończenie peregrynacji, po czym nastąpi ich przekazanie do Limanowej.
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami 4,5 tys. wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.
(źródło:Muzeum Ulmów)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ