A A+ A++

W paczce, ważącej 1,5 tony, przywieziono do Polski koralowców rafotwórczych. Ich przewóz bez spełnienia określonych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat. W wyniku nieprawidłowych warunków przewożenia, 119 koralowców nie przeżyło podróży.

Jak wyjaśnia mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa, według zgłoszonych do odprawy dokumentów, przesyłka miała zawierać między innymi różne zwierzęta morskie.

– Rewizja pierwszych kartonów wykazała jednak rozbieżności, wskazujące na niezgodności z deklaracją importera i zezwoleniami konwencji waszyngtońskiej CITES. W tej sytuacji, funkcjonariusze z Oddziału Celnego Towarowego I w Warszawie Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) przeprowadzili pełną rewizję przesyłki. W 50 kartonach ujawnili 883 okazów koralowców rafotwórczych – tłumaczy mazowiecka KAS.

Eksperci Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie dokonali przeglądu koralowców. Okazało się, że 119 koralowców nie przeżyło długiego transportu z Indonezji i warunków, w jakich były przewożone.

Do warszawskiego zoo trafiło więc łącznie 764 żywych osobników różnych gatunków koralowców, spośród których 259 osobników pozostało w akwariach ZOO w Warszawie, 326 koralowców pojechało do Wrocławskiego ZOO, a 179 do Ogrodu Zoologicznego w Płocku.

Obecnie zwierzęta mają zapewnione warunki zgodne z wymaganiami danego gatunku i są bezpieczne. Sprawę prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy MUCS w Warszawie.

Jak informuje KAS, rząd koralowców rafotwórczych (Scleractinia) wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące masę wapienną wysp koralowych tzw. atoli. Wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych (Scleractinia spp) są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Przewozowi transgranicznemu powyższych okazów powinno towarzyszyć zgłoszenie celne oraz przedstawienie zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu. W Polsce organem takim jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Głównymi przyczynami ginięcia koralowców są m.in. ocieplenie klimatu oraz nielegalne pozyskiwanie przez człowieka żywych okazów, a nawet ich szkieletów często przywożonych jako pamiątki turystyczne. Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa i ogrody zoologiczne apelują do urlopowiczów: nie przywoźcie z wakacji tego typu pamiątek!

Fot. Mazowiecka KAS
Fot. Mazowiecka KAS
Fot. Mazowiecka KAS
Fot. Mazowiecka KAS
Fot. Mazowiecka KAS
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSystemy biometryczne zapobiegające kradzieżom
Następny artykułWakacyjne remonty przedszkoli w Łodzi