A A+ A++

Blender to jedno z podstawowych narzędzi kuchennych. Coraz śmielej można mówić, iż staje się zastępcą tradycyjnych mikserów, które powoli odchodzą do lamusa. Blendery są wszechstronne, praktyczne, zajmują mało miejsce, a ponadto okazują nieoceniona pomocą w kuchni. Świetnie sprawdzają się podczas przygotowania sałatek, rewelacyjnie radzą sobie z musami, deserami, masami do ciast czy kremami. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem blendera, warto sprawdzić, w czym można wybierać, by dopasować blender do swoich indywidualnych wymagań.

  1. Jaki blender kupić – kielichowy czy ręczny?
  2. Moc blendera
  3. Obudowa – metalowa czy plastikowa?
  4. Noże w blenderze
  5. Zasilanie blendera
  6. Czym jest blender sportowy i jak go używać?
  7. Wyposażenie dodatkowe blendera – co jest ważne?

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć podczas wyboru blendera jest to, czy ma to być blender ręczny czy kielichowy. Te dwa rodzaje urządzeń znacznie się od siebie różnią, charakteryzują się innymi zastosowaniami i budową. Blender kielichowy dedykowany jest przygotowywaniu większej ilości posiłków czy napojów. Świetnie sprawdza się, kiedy chcemy zrobić sorbet lub drinka dla wielu osób. Blender ręczny jest lżejszy, mniejszy i bardziej poręczny. Zazwyczaj używa się go do szybkich czynności. Doskonale sprawdza się podczas ekspresowego miksowania zupy na krem. Silniki blenderów ręcznych zazwyczaj są słabsze niż te w blenderach kielichowych.

Istotna podczas wyboru urządzenia jest moc. Blender kielichowy powinien mieć minimum 1200W mocy, z kolei blender ręczny – powyżej 700W. Taki rozkład mocy pozwoli używać blenderów nawet w ekstremalnych sytuacjach i będziemy mogli mieć pewność, że posłużą bardzo długi czas.

Na rynku dostępne są blendery z obudową plastikową i metalową. Która jest lepsza? Oczywiście, że metalowa. Warto zaznaczyć, że metalowa obudowa urządzeń jest trwalsza, bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy okazji sprawdzi się podczas przygotowywania ciepłych, wręcz gorących posiłków. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że metalowa obudowa automatycznie zwiększa wagę urządzenia.

Blendery z obudową wykonaną z plastiku są lżejsze i bardziej poręczne. Dodatkowym atutem blenderów z plastikową obudową jest fakt, że są tańsze.

Kształt noża, wytrzymałość i ostrość – te czynniki wpływają na funkcjonalność urządzenia. Im lepszy nóż, tym szybciej i bardziej estetycznie można posiekać warzywa czy rozdrobnić potrawy. Tańsze blendery posiadają zazwyczaj tylko jeden nóż, z kolei droższe mogą mieć aż dwa ostrza. Mechanizm wykorzystujący 2 ostrza znacznie poprawia oraz przyspiesza proces siekania i rozdrabniania składników.

Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem, jakie można spotkać w najnowszych blenderach są dwa noże siekające w przeciwne strony, w pionie i w poziomie. Świetnie się to sprawdza w przypadku rozdrabniania i miksowania składników.

Zasilanie blendera kielichowego zazwyczaj opiera się na energii elektrycznej płynącej przez przewód. Niestety, bezprzewodowe blendery kielichowe to, póki co, rzadkość, gdyż pobierają sporo energii. W przypadku blenderów ręcznych coraz częściej spotykamy te wyposażone w akumulator. Istotnym jest jednak fakt, iż urządzenia zasilane poprzez akumulator z reguły mają niższą moc niż odpowiedniki zasilane sieciowo.

Blender sportowy to fantastyczna alternatywa dla osób aktywnych, które bardzo często wykorzystują to urządzenie do przygotowywania orzeźwiających napoi, smoothie czy koktajlów. Co ciekawe, blender sportowy posiada kielich, który jednocześnie jest butelką. Oznacza to, że po zmiksowaniu owoców i stworzeniu koktajlu, nie trzeba przelewać go do osobnego naczynia. Wystarczy zdjąć kielich, zmienić nakrętkę i cieszyć się szybkim koktajlem bez brudzenia niezliczonych naczyń. Tego typu butelkę śmiało można wziąć ze sobą na rower, na trening czy na jogging.

Zadając sobie pytanie, jaki blender kupić, trzeba odpowiedzieć sobie na dodatkowe pytanie, czy potrzebujemy funkcje dodatkowe, a jeśli tak, to jakie?

W nowoczesnych blenderach możemy znaleźć takie funkcje, jak:

  • funkcja gotowania – spotykana głównie w blenderach kielichowych, baza, na której znajduje się kielich jednocześnie służy jako płyta grzewcza. Ta funkcja świetnie sprawdza się podczas przygotowywania zup,
  • regulacja prędkości pracy w rączce – regulować prędkość pracy można poprzez nacisk dłoni na przycisk w rączce, funkcja ta rewelacyjnie sprawdza się, ponieważ pozwala intuicyjnie zmniejszać i zwiększać prędkość działania silnika,
  • tryb pulsacyjny – ciekawa funkcja, która pozwala blenderowi raz przyspieszyć, raz zwolnić, świetnie sprawdza się to podczas dokładnego mieszania składników.

Blender to bardzo funkcjonalne urządzenie, z którego można korzystać praktycznie każdego dnia. Doskonale radzi sobie z prostymi rzeczami, jak koktajle czy smoothie, ale równie dobrze nadaje się do przygotowywania bardziej skomplikowanych i spektakularnych potraw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsłyszała “cześć kochanie moje”. Pacjent po pół roku wybudził się ze śpiączki
Następny artykuł10 tys. nowych zakażeń, 62,5 tys. testów