A A+ A++

Autorką projektu jest dr hab. Barbara Czarnecka, biolożka i literaturoznawczyni z Zakładu Badań Interdyscyplinarnych z Uniwersytetu w Białymstoku, autorka książki „Kobiety w lagrze. Zapis doświadczenia” wydanej w 2018 przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

70 unikatowych prac

– Rola przedsięwzięcia jest ułatwienie, szczególnie młodemu pokoleniu, wyobrażenia i zrozumienia, czym było doświadczenie lagru dla kobiet – mówią dr Czarnecka i menadżerka projektu Urszula Winirska. – Jest to niecodzienny i nowoczesny projekt z pogranicza badań naukowych, sztuki, popularyzacji historii – wiedzy o doświadczeniu kobiet w obozach koncentracyjnych – i kultury pamięci.

W ramach projektu od piątku (27 listopada) w Archiwum Państwowym w Białymstoku (ul. Adama Mickiewicza 101) będzie można zapoznać się z wystawą, którą tworzyć będzie ponad 70 unikatowych prac plastycznych: archiwalne rysunki i akwarele wykonane przez polskie artystki, więźniarki lagrów (większość przedstawionych prac została wykonana w obozach).

– Prace te pokazują lagrowe doświadczenie kobiet; warunki życia, odwszenie, pracę, odpoczynek. Bogata jest galeria przedstawień kobiecego ciała – wyniszczonego, chorego, kalekiego, ale nie tylko – zapowiadają autorki projektu, organizatorki wystawy.

I prace współczesnych artystek

Drugą część ekspozycji stanowić mają prace współczesnych artystek (obrazy malarskie oraz instalacje artystyczne), które „próbuję przekazać obozowe doświadczenie kobiet przedestylowane przez filtr postpamięci i językiem sztuki współczesnej”.

W takiej „scenografii” zaplanowano też warsztaty edukacyjne kierowane przede wszystkim do młodego pokolenia (choć nie tylko), jakie przewidziano od stycznia.

„Twarzą” projektu (w tym wystawy) jest umieszczona na plakacie podobizna Barbary Pietrzyk, 19-letniej więźniarki, na której w Ravensbruck dokonano operacji doświadczalnych (sześciokrotne łamanie kości nóg). Zmarła krótko po zakończeniu wojny.

Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym od momentu otwarcia się instytucji kultury. Tymczasem ekspozycję będzie można oglądać online. Więcej informacji na stronie www: kobietywlagrze.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“To jak zrzucenie bomby atomowej”. Przedsiębiorcy zaniepokojeni skróceniem ferii
Następny artykułZderzenie audi z ciężarówką