A A+ A++

Aresztowanym postawiono zarzutu organizacji masowych zamieszek lub udziału w działaniach naruszających porządek społeczny.

Alaksandrze Patrasajewej i Alaksandrowi Reznikowi postawiono zarzuty na podstawie art. 293 pkt 2 Kodeksu Karnego („Masowe zamieszki”). Michaił Fierenc, Wital Szczerbicz i Renata Smirnawa zostali oskarżeni o „Działania grupowe rażąco naruszające porządek publiczny” – z art. 342 KK. Obrońcy praw człowieka domagają się ich natychmiastowego uwolnienia.

Renata Smirnawa. Zdj. sieci społ.

Renata Smirnawa ma 19 lat. Wszczęto przeciwko niej sprawę karną za udział w marszu protestacyjnym 1 listopada. Początkowo dziewczyna została zwolniona po podpisaniu zobowiązania do nieopuszczania kraju. Jednak potem znów została aresztowana. Podczas śledztwa Renata przebywała w areszcie w Żodzinie w celi z więźniarką polityczną i dziennikarką Biełsatu Kaciaryną Andrejewicz. Obecnie została przeniesiona do aresztu śledczego nr 1 przy ulicy Wołodarskiego w Mińsku. 28 stycznia ma się rozpocząć proces dziewczyny.

– Moja córka ma 19 lat, kocha literaturę, filozofię i dobre kino. Można do niej napisać po rosyjsku, białorusku, angielsku, po polsku. Marzy o zostaniu reżyserem, planuje studiować filozofię i nauczyć się francuskiego – opowiedziała o Renacie działaczom na rzecz praw człowieka jej matka.

Alaksandra Patrasajewa

Alaksandra Patrasajewa ma 21 lat. Urodziła się na wsi w pod Wilejką. W wieku 6 lat została zupełną sierotą. Wychowała się w domu dziecka.

Dziewczynka została zatrzymana w nocy z 10 na 11 sierpnia w Mińsku. Na protest poszła z zamiarem udzielania pomocy medycznej ofiarom milicji. Miała ze sobą maskę gazową, bandaże i wodę utlenioną. Dostała się pod ostrzał i wpadła w ręce milicjantów. Spędziła trzy dni w areszcie przy ul. Akreścina, gdzie przeżyła tortury. Była bita, poniżana, grożono jej gwałtem. Według jej relacji musiała stać godzinami nago w niewygodniej pozycji twarzą do ściany i jednocześnie była bez przerwy bita przez funkcjonariuszkę. Została zwolniona, jednak 30 października ponownie ją zatrzymano – teraz pod zarzutem karnym. Obecnie przebywa w więzieniu nr 1 w Mińsku.

Więzień polityczny Michaił Ferenc. Zdjęcie – prisoners.spring96.org

32-letni Michaił Ferenc według obrońców praw człowieka, ma obywatelstwo ukraińskie. Do aresztu trafił 16 września. Początkowo była mowa o jego deportacji z Białorusi. Jednak 1 października decyzja o wydaleniu została zawieszona.

Więzień polityczny Wital Szczerbicz. Zdj. prisoners.spring96.org

43-letni Wital Szczerbicz został zatrzymany 17 listopada, obecnie przebywa w areszcie śledczym w Żodzinie. Witali pracuje w laboratorium medycznym INVITRO i odpowiada z odczynniki.Alaksandr Reznik ma 23 lata. Został zatrzymany 29 września w Mińsku.

Na Białorusi w związku z wyborami prezydenckimi i protestami wszczęto już ponad tysiąc spraw karnych. Obrońcy praw człowieka uzupełniają listę osób skazanych lub przetrzymywanych z przyczyn politycznych. Wiceszef Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Walancin Stefanowicz w rozmowie z Biełsatem podkreślił, że osób, które można uznać za więźniów politycznych, jest znacznie więcej.

– Liczba więźniów politycznych wzrośnie do setek – podkreślił.

Więźniowie polityczni liczeni w setkach. Co najmniej 900 Białorusinów może spodziewać się ciężkich wyroków

jb/ belsat.eu wg spring96.org

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodpalenie audi na Pradze. Nadpalona elewacja budynku. 10 tys. nagrody za wskazanie sprawcy
Następny artykułSparing KS Uniwersytet (zdjęcia)