A A+ A++

Mieszkańcy Białogonu chcą odłączenia swojego osiedla od Kielc. Bliżej im do Nowin, ale nie o kilometry tu chodzi. Dzielnica jest zapomniana, infrastruktura drogowa słaba, a inwestycji niewiele – żalą się i zbierają podpisy pod referendum w tej sprawie.

TVP3 Kielce informuje, że zaniedbane drogi, to tylko jeden z wielu problemów mieszkańców kieleckiego Białogonu. Wśród nich także brak chodników i miejsc rekreacji.

– Aleja nie ma chodnika. Nawet prezydentowi zadawałam pytania, czy widział na świecie gdzieś aleję bez chodnika. To jest nie do pomyślenia – mówi Karina Mielczarek, mieszkanka kieleckiego Białogonu.

Chodzi o Aleję Górników Staszicowskich, której stan, jak wielu ulic w tej części miasta, pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy mówią – mamy dość takiej sytuacji i zapowiadają walkę o odłączenie dzielnicy od Kielc.

– Jesteśmy okradani z podatków, bo te podatki nie trafiają do naszej dzielnicy. Dlatego uważam, że powinniśmy wyjść ponownie z inicjatywą, aby kilka osiedli, np.: Słowik, Zalesie, Białogon, Dyminy odłączyć od miasta Kielce – mówi Grzegorz Jedliński, mieszkaniec kieleckiego Białogonu.

Grzegorz Jedliński – inicjator referendum w sprawie odłączenia Białogonu od stolicy regionu najpierw do pomysłu chce przekonać mieszkańców tej części miasta. 

Jeśli mieszkańcom uda się zebrać potrzebną liczbę podpisów, aby doprowadzić do referendum, to w przypadku jego powodzenia ten teren administracyjnie mogłaby przejąć gmina Nowiny.

– Kiedy ten głos społeczny wybrzmi, będziemy musieli, jako samorząd, w jakiś sposób się do niego odnieść. Taka zmiana granic administracyjnych gminy to zagadnienie bardzo wielowątkowe – zaznacza Ryszard Kusak, sekretarz gminy Nowiny.

Poza głosem mieszkańców, na taką zmianę zgodę musiałoby wyrazić Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola
Następny artykułKolejne ataki opozycji! Celem Fundusz Sprawiedliwości