A A+ A++

Armia USA po raz pierwszy wysłała swój najnowszy system rakietowy Tyfon poza kontynentalną Amerykę. Jej wyrzutnie znajdują się teraz niezwykle blisko Chin. Co to oznacza dla sytuacji na Pacyfiku?

Tyfon po raz pierwszy poza Ameryką

Armia Stanów Zjednoczonych stacjonująca w regionie Pacyfiku poinformowała o rozmieszczeniu systemów rakietowych Mid-Range Capability (MRC), nazywanych “Tyfon” na północy filipińskiej wyspy Luzon. To pierwszy przypadek, gdy tę broń przeniesiono z terytorium kontynentalnej Ameryki. 

“Tyfon” ma wziąć udział w zbliżających się filipińsko-amerykańskich ćwiczeniach Salaknib 24, gdzie pokaże publicznie swoje możliwości. To najnowocześniejszy samobieżny system rakietowy dalekiego zasięgu USA. Może pozwolić na atakowanie celów nawet w odległości do około 1650 kilometrów.

Już w ubiegłym roku armia USA zapowiadała rozmieszczenie systemu “Tyfon” poza terenem Ameryki Północnej. Wiadome już było, że będzie to bardzo wymowne wydarzenie, które może posłużyć jako swoiste ostrzeżenie albo dla Rosji, albo dla Chin. Teraz już wiemy, kto jest adresatem tego ostrzeżenia.

Czym jest system rakietowy Tyfon

Tyfon to kryptonim systemów rakietowych opartych na mobilnej wyrzutni pionowego startu Mark 41, stosowanej do tej pory na okrętach. Główną cechą Tyfona jest to, że wykorzystuje najnowsze wersje pocisków do zwalczania celów lądowych, morskich i powietrznych. Mowa tu o dwóch rodzajach pocisków produkcji firmy Raytheon.

Tomahawk Block V – pocisk manewrujący do ataków na cele lądowe oraz morskie w zależności od wykorzystanego ładunku wybuchowego. Najważniejsze ulepszenia pocisku Tomahawk Block V to solidniejsza nawigacja i dwukierunkowa komunikacja satelitarna (SATCOM). Dzięki niej po wystrzeleniu pocisku można modyfikować jej tor lotu. Względem starszej wersji pocisków Tomahawk Block V ma także zwiększony zasięg aż do 1650 kilometrów. Koszt jednego pociski Tomahawk Block V dla armii USA to ok. 2,4 mln dolarów.

Standard Missile-6 (SM-6) – pocisk różnego przeznaczenia, zaprojektowany zarówno do zwalczania celów lądowych, morskich, jak i powietrznych. Pozwala na obronę przed wrogimi pociskami manewrującymi i balistycznymi. SM-6 wykorzystuje naprowadzanie aktywne, aby dotrzeć do różnych celów. Jego zasięg to 370 kilometrów, a koszt jednego pocisku dla armii USA to 4,3 mln dolarów.

Jednak bateria systemu Tyfon składa się z czterech wyrzutni M41, z których każda ma po cztery komory na pociski. Obok nich system posiada mobilny wóz dowodzenia, w którym pracują operatorzy monitorujący przestrzeń powietrzną oraz wystrzeliwane pociski. Zarówno wyrzutnie, jak i punkt dowodzenia są transportowane przez ciężkie transportery Oshkosh M983A4 HEMTT. Dodatkowo Tyfon posiada swój własny wóz zaopatrzenia, który dostarcza pociski do wyrzutni.

Dzięki szerokiemu wykorzystaniu ciężarówek cały system Tyfon jest niezwykle mobilny. Pozwala to na szybki transport wyrzutni, aby odpowiedzieć na zagrożenie, jak i zabrać cały system, zanim znajdzie się pod ogniem wrogiego ostrzału. Ta mobilność w połączeniu z zasięgiem rakiet sprawia, że Tyfon stanowi duże zagrożenie dla ewentualnych przeciwników USA. I stąd jego pojawienie się na Filipinach może być tak wymowne.

Wymowna wiadomość dla Chin

Rozmieszczenie elementów systemów Tyfon na Filipinach wydaje się pokazem możliwości amerykańskiej armii wobec Pekinu. Z północnych terenów wyspy Luzon wystrzelone przez niego pociski bez problemu mogą dosięgnąć południowowschodnie wybrzeże Chin. Nie mówiąc już, że pod parasolem Tyfona może znaleźć się duży obszar Morza Południowochińskiego, jak i Tajwan.

Wrażenie może robić także przerzut samych elementów systemu na Filipiny. Armia Stanów Zjednoczonych Pacyfiku podała, że cały transport z USA na północną część wyspy Luzon z Waszyngtonu trwał 15 godzin. Pokazuje to także, że elementy systemu mogą zostać względnie szybko rozmieszczone na kluczowych terytoriach, jeśli zajdzie nagła … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJon Bon Jovi przekazał fanom złą wiadomość. To może być koniec