A A+ A++

Bernarda Rość, wybitna i niezwykle zasłużona dla kultury podlaska twórczyni dywanów dwuosnowowych, kolejny raz została doceniona na najwyższym szczeblu.

Artystka została laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury “Kultura w sieci”. Twórzyni niezwykle aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury swojej małej ojczyzny Korycina, dzięki jej popularyzatorskiej postawie ocaliła od zapomnienia unikatową technikę tworzenia tkanin podwójnych. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach. Prace Bernardy Rość eksponowano na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Białymstoku, Warszawie, Lublinie, Toruniu, Krakowie, Kijowie, Sofii, a nawet w Japonii, a jej prace znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych.

Bernarda Rość jest artystką zajmującą się tkactwem z wielkim zrozumieniem roli swej twórczości dla regionu Podlasia, o czym świadczy jej aktywna postawa na rzecz promocji unikalnej techniki tkackiej. Twórczyni szczególną uwagę przywiązuje do edukacji regionalnej dzieci i młodzieży prowadząc zajęcia warsztatowe, jako instruktorka w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego w prywatnej pracowni tkackiej, która współtworzy Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia oraz Szlak Kraina Wątku i Osnowy oraz w pracowni etnograficznej tkaniny dwuosnowowej w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna. Jej twórczość i działalność popularyzatorska są nieustannie doceniane na najwyższym szczeblu: już w latach 1988 – 1989 otrzymała od Rady Ministrów Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tkactwa ludowego oraz Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej (2014 r.) a w 2018 roku Bernarda Rość została doceniona przez Marszałka Województwa Podlaskiego, otrzymując roczne Stypendium Artystyczne.

Artystka jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, instytucjami muzealnymi, Parkiem Kulturowym Milewszczyzna-Korycin, gdzie prowadzi pracownię tkacką tkaniny dwuosnowowej. W roku 2019 artystka przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów tkackich ph.”Czarowanie poprzez tkanie” dla dzieci i młodzieży z naszego regionu i całej Polski w ramach wycieczek szkolnych, dla turystów zagranicznych (z Izraela, Anglii, Szwajcarii, Francji, Kanady). W ramach programu”Niepodległa” twórczyni stworzyła dywan dwuosnowowy (jedyny taki w Polsce) w hołdzie odzyskania niepodległości przez Polskę. Od kilku lat współpracuje z promotorką podlaskiej tkaniny dwuosnowowej Izumi Fujitą, która organizuje w japońskich miastach wystawy rękodzieła ludowego ,na których prezentowane są dywany dwuosnowowe autorstwa Bernardy Rość (wystawy 2019 roku w Tokio, Osace, Kamakura). Na zamówienia wykonuje techniką tkactwa podwójnego dywany dekoracyjne i przedmioty użytkowe: poduszki, torebki, kosmetyczki o wzorach tradycyjnych i narracyjnych.

Pani Bernarda jako zasłużona twórczyni ludowa aktywnie i całym sercem promuje tkaninę dwuosnowową –  podlaską tradycję rękodzielnictwa w szeregu imprez folklorystycznych, kulturalnych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

opr. (mby)

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSukcesy Oliwii Wierzchowskiej
Następny artykułZielonogórscy filharmonicy grają online, tym razem zrobią to w bajkowy sposób