A A+ A++

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do petycji dotyczącej zakazu palenia papierosów na balkonach, przyznała, że wydaje jej się to zbyt daleko idące. “Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia” – powiedziała.

Będzie zakaz palenia na balkonach? Minister zdrowia odniosła się do sprawy
fot. Ground Picture / / Shutterstock

Szefowa MZ Izabela Leszczyna została zapytana o petycję dotyczącą zakazu palenia papierosów na balkonach, która wpłynęła do Ministerstwa Zdrowia oraz o to, czy resort planuje regulację w tej sprawie.

Leszczyna zwróciła uwagę, że “mamy tu dwie wartości – zdrowie własne i innych oraz wolność”. “Nie dyskutowaliśmy jeszcze o tej petycji z moimi współpracownikami z Departamentu Zdrowia Publicznego. Natomiast wydaje mi się to zbyt daleko idące. Wydaje mi się to bardzo trudne. Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia” – powiedziała szefowa MZ.

Przypomniała też o przygotowanym przez resort projekcie dotyczącym e-papierosów. “Ścierają się tu dwie opinie, dwa projekty, także w naszych rozmowach z różnymi naszymi ekspertami. (…) To co jest bliższe, bo wydaje mi się, że moglibyśmy zrobić to naprawdę szybko, to zakaz papierosów elektronicznych, które nie zawierają nikotyny, żeby one nie mogły być dostępne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia” – podkreśliła Leszczyna.

Dodała, że chciałaby ten projekt “przeforsować naprawdę szybko” i w tej sprawie rozmawia z KPRM.

Petycję ws. wprowadzenia zakazu palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych wystosowano do resortu zdrowia 5 maja 2024 r.

Jej autorzy argumentują, że osoby niepalące nie mogą korzystać z balkonów, bo są narażone na działanie dymu papierosowego, tymczasem dla wielu niewychodzących z domu starszych osób wyjście na balkon to jedyny kontakt z otoczeniem; podkreślają, że dym wchodzi do mieszkań, co naraża jeszcze większą liczbę osób, w tym dzieci.

Autorki: Aleksandra Kuźniar, Aleksandra Kiełczykowska

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIŁKA NOŻNA: Ligowy terminarz rozgrywek. Emocje na lokalnych boiskach
Następny artykułCzas na quiz. Co to za miejsca? [ Wiadomości ]