A A+ A++

Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt – białko – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Jego zdaniem produkt firmy Novavax, który dotrze do Polski na początku 2022 roku, może być z powodzeniem podawany w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii – poinformowała EMA. Po dokładnej ocenie EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku 2022 roku.

“Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 +naśladowały+ pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka – białkowa – podaje gotowy produkt, podaje białko” – wskazał w rozmowie z PAP wirusolog prof. Gut. Wskazał, że można ją porównać np. do szczepionki z acelularnym krztuścem. “To schemat – podawanie czystego białka – który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy” – wyjaśnił naukowiec. Dodał, że w całym procesie szczepień – chodzi właśnie o indukcję odpowiedzi dla tego właśnie białka. Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym jak i przypominającym. “Nie ma w tym zakresie większej różnicy” – ocenił.

We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy “w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax”. “Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia” – powiedział rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że “w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek”. “Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek” – powiedział Andrusiewicz.

Tomasz Więcławski

«« | « |


1

| » | »»

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Po świętach znikoma ilość nowych dodatnich wyników w gorzowskim laboratorium
Następny artykułZamknięcie ul. Boh. Westerplatte. Powód? Miejski sylwester