A A+ A++

Wydawałoby się, że rośliny nie posiadają umiejętności matematycznych. Jak się okazuje bambusy w drodze ewolucji i w obronie przez zagrożeniami wytworzyły u siebie system synchronizacji kwitnienia. Naukowcy znaleźli matematyczne reguły, które są stosowane przez te niezwykłe rośliny.

Więcej o niezwykłych zwierzętach i roślinach znających matematykę dowiesz się, oglądając program “David Attenborough i cuda natury. Curious counters” w piątek 12 listopada o godzinie 22:00 na antenie kanału Polsat Doku.

Niektóre gatunki bambusów kwitną bardzo rzadko. Dla przykładu Phyllostachys bambusoides, gatunek pochodzący z kontynentalnych Chin oraz Japonii, a także introdukowany w innych rejonach świata, kwitnie raz na 120 lat.

Pod koniec lat 60. XX wieku naukowcy zauważyli, że bambusy z tego gatunku zaczęły kwitnąć dokładnie w tym samym czasie… na całym świecie. Wszystkie okazy wówczas osiągnęły perfekcyjną synchronizację. Po okresie kwitnienia rośliny obumarły.

Z wypuszczonych wtedy nasion wyrosła nowa generacja bambusów, która dzisiaj ma około 50 lat. Niestety kolejnego kwitnienia Phyllostachys bambusoides możemy nie doczekać, bo nastąpi ono dopiero około 2090 roku.

Skąd wiemy, że bambusy te kwitną dokładnie co 120 lat? Przede wszystkim z zapisów chińskich badaczy, którzy od ponad tysiąca lat obserwowali ten niezwykle regularny cykl.

Jednak nie tylko zaskakująca regularność w kwitnieniu, ale również synchronizacja wszystkich okazów gatunku na całym świecie interesowała naukowców przez wiele lat. W jaki sposób te niezwykłe rośliny wytworzyły w sobie mechanizm równoczasowego kwitnienia?

Bambusy znają matematykę? Tajemnica synchronizacji kwitnienia

Naukowcy odkryli, że podczas kwitnienia bambusów tak ogromne ilości nasion są produkowane, że zwierzęta takie jak szczury, ptaki czy świnie masowo je wręcz pożerają. Zatem, aby nasieniożercy nie wyjedli wszystkiego, bambusy “nauczyły się” kwitnąć w tym samym czasie. Wówczas ilość nasion przekracza potrzeby żywieniowe zwierząt. Z tych nasion, które nie zostaną wyjedzone, wyrasta kolejna, zdrowa generacja bambusów.

Różne gatunki bambusów mają odmienne cykle kwitnienia. Niektóre wypuszczają nasiona co 32 lata, inne co 60. Są również takie, które kwitną co rok lub dwa. Poszczególne gatunki ewoluując, tworzyły nowe cykle kwitnienia.

Więcej o niezwykłych zwierzętach i roślinach znających matematykę dowiesz się, oglądając program “David Attenborough i cuda natury. Curious counters” w najbliższy piątek 12 listopada o godzinie 22:00 na antenie kanału Polsat Doku.

Naukowcy odkryli pewne matematyczne zależności w kwitnieniu konkretnych gatunków. Cykle kolejnych bambusów są wielokrotnością cyklu gatunku, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUłan i buntowniczka, czyli po co nam muzea herstorii?
Następny artykułKraje bałtyckie: Kryzys migracyjny może doprowadzić do starć militarnych