A A+ A++

Specjalistyczne mikrobiologiczne badanie wody to konieczność usankcjonowana prawnie poprzez rozporządzenie ministerstwa zdrowia z 2017 roku. Każdy kto prowadzi restaurację, bar lub innego rodzaju lokal gastronomiczny, a nawet hotel czy pensjonat jest zobowiązany cyklicznego badania jakości wody pod kątem zmian mikrobiologicznych. To konieczne dla ogólnego bezpieczeństwa korzystających. Co warto wiedzieć na temat badania mikrobiologicznego wody, gdzie można je zlecić i jaki koszt należy ponieść?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jaki jest cennik mikrobiologicznego badania wody
  • czy sanepid może przeprowadzić dla nas badanie mikrobiologiczne wody
  • co takie badanie nam pokazuje

Badanie mikrobiologiczne wody jest niezbędne po to by zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z wody pitnej. Badaniu podlega także woda przeznaczona do obróbki spożywczej, a także woda w basenach, zbiornikach powierzchniowych czy w rurach wodociągowych.  Wynik tego badania zależy od wielu czynników, a cena wcale nie jest tak wysoka jak można by przypuszczać.

Badanie mikrobiologiczne wody – co warto o tym badaniu wiedzieć?

Badanie wody sanepid lub badanie przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki zajmujące się analizą mikrobiologiczną pobranych próbek wody jest niezbędne w wielu branżach. Pamiętajmy, że badanie wody wykonywane jest pod kątem zmian mikrobiologicznych oraz chorobotwórczych. Polega to na tym, że do lokalu gastronomicznego bądź hotelu przyjeżdża laborant, aby pobrać próbki wody pitnej oraz wody przeznaczonej do spożycia. Następnie zabezpiecza próbki, zawozi do laboratorium po czym wykonywane są specjalistyczne badania. Po ich zakończeniu sporządzany jest protokół z wykonanego badania wody. To pozwala stwierdzić między innymi czy w wodzie o temperaturze 22 stopni Celsjusza jest prawidłowa ogólna liczba mikroorganizmów i czynników chorobotwórczych, w tym badanie na bakterie grupy Coli. Zakres wysokości wskaźników zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i stanowi on podstawą do sporządzenia protokołu, w którym zaleca się dokonanie ewentualnych zmian bądź uznaje się, że stan wody pitnej oraz wody spożywczej jest właściwy.

Badanie wody Warszawa – jaki jest jego koszt?

Badanie mikrobiologiczne wody jest badaniem, które możemy wykonać na zamówienie (np. w proceduryhigieniczne.pl). W mieście takim jak Warszawa badanie wody lub osadów ściekowych niewiele będzie nas kosztowało. Badanie wody Sanepid cennik zależny jest od zakresu wykonywanych badań oraz tego co dokładnie jest przedmiotem badań, to znaczy czy jest to woda pitna i woda spożywcza czy np. woda powierzchniowa lub woda z basenów lub hotelowej pływalni. W każdym z tych przypadków ustawodawca ściśle określił jakie badania mikrobiologiczne wody powinny zostać wykonane. Od tego też zależna jest badania wody cena. Takie badania powinny być wykonywane cyklicznie by osoba prowadząca działalność gastronomiczną czy hotelową była całkowicie spokojna o bezpieczeństwo zarówno swoich gości jak i swoich pracowników. To także bardzo ważne w przypadku wszelkich pozwoleń uzyskiwanych od strony sanepidu. Ceny badania mikrobiologicznego wody zaczynają się już od 350 zł netto, więc nie jest to bardzo duży koszt.

Mikrobiologiczne badanie wody – gdzie je zlecić?

Badanie mikrobiologiczne wody może zostać wykonane przez stację epidemiologiczną sanepid bądź przez wyspecjalizowanej firmę, w której zlecimy takie badanie o określonym zakresie. W dzisiejszych czasach wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz online, a firma wyspecjalizowana w badaniu mikrobiologicznym skontaktuje się z nami, poda cenę oraz ustali dokładny zakres badań do przeprowadzenia. Warto więc cyklicznie przeprowadzać takie badania, by nasi goście oraz pracownicy czuli się bezpieczni, a my jako właściciele biznesów w branży gastronomicznej mieli pewność, że nikomu nie szkodzimy.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAC – wszystko co musisz wiedzieć o autocasco