A A+ A++

Babia Góra: szlaki znowu otwarte od 20 kwietnia

Szlaki na Babią Górę znów cieszą turystów spragnionych obcowania z przyrodą i podziwiania niezwykłych krajobrazów. Po okresie wprowadzonych ostatnio obostrzeń, przyszedł czas na powolny powrót do zwyczajnego funkcjonowania najpopularniejszych tras w Babiogórskim Parku Narodowym. Wciąż zamknięty jest jedynie szlak żółty ”Akademicka Perć”, jednak taki stan utrzymuje się już od grudnia 2019 r. Czynne są też wystawy stałe w obiektach Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego, znajdujących się we wsi Zawoja.

Co wiesz o Babiogórskim Parku Narodowym?

Babiogórski Park Narodowy to obszar znajdujący się przy granicy ze Słowacją na terenie powiatów nowotarskiego i suskiego. Istnieje od 1954 r., obecnie obejmując prawie 34 km² powierzchni wraz z prawie trzy razy większą otuliną. Na jego specyfikę wpływa fakt, że zajmuje znaczną część masywu Babiej Góry z najwyższym szczytem Diablakiem (1725 m n.p.m.). Chroniona w BPN fauna to często unikatowe gatunki zwierząt, gdzie najważniejsze są:

  • przeszło setka gatunków ptaków (przede wszystkim dzięcioły i puchacze);
  • duże ssaki, między innymi jelenie, sarny, rysie i niedźwiedzie;
  • bogaty świat owadów (wśród nich kilka unikatowych chrząszczy).

Wśród bardzo bogatej i zróżnicowanej szaty roślinnej, często o charakterze górskim występują 54 gatunki objęte ochroną. Przykładem może być rogownica alpejska, której poza Babią Górą, nie zobaczymy nigdzie w Polsce. Charakterystyczną cechą parku jest występowanie pięter roślinnych, włącznie z najwyższym poziomem roślinności alpejskiej.

Każdego roku Babiogórski Park Narodowy odwiedza przeszło 80 tys. turystów. Mogą zwiedzać między innymi wystawy opracowane przez Ośrodek Edukacyjny BPN. Bardzo interesującą ofertę przedstawiają też ścieżki edukacyjne przygotowane dla osób przybywających na Babią Górę. Ważne, że ich ideą jest umożliwienie poznania nie tylko piękna krajobrazów, ale też bogactwa fauny i flory, miejscowych obyczajów i historii. Ponadto dostosowane są dla turystów o różnym poziomie doświadczenia np:

  • ścieżkę ”Jak chronimy babiogórską przyrodę” można przejść w mniej, niż dwie godziny;
  • propozycja zatytułowana ”Z Zawoi, przez Diablak do Lipnicy” wymaga poświęcenia przynajmniej ośmiu godzin czasu.       

Region babiogórski jest też interesujący dla wielbicieli historii i kultury ludowej. Strój, gwara i folklor to cechy różniące poszczególne grupy górali zamieszkujących okoliczne wsie. Obok Górali Babiogórskich, Orawian lub Podhalan, znajdą się też Górale Żywieccy. Taka różnorodność kulturowa spowodowana jest przez zróżnicowanie akcji osadniczej, która miała tutaj miejsce od XVI w. Mieszały się wpływy polskie, węgierskie i austriackie. Dzięki nim możemy podziwiać miejscowy folklor, którym mieszkańcy chwalą się w trakcie świąt i festynów.

Wschód słońca na Babiej Górze – magiczne widoki

Wschód słońca podziwiany na Babiej Górze, jednym ze szczytów Korony Gór Polski, będzie niezapomnianym przeżyciem i utkwi w pamięci na bardzo długo. Sam masyw tradycyjnie kojarzy się raczej z nocą i sabatami czarownic, niż pięknymi porankami. W podaniach ludowych górę uważano za nawiedzoną. Pikanterii tym opowieściom dodawała nazwa najwyższego szczytu – Diablak. Kiedy indziej kojarzono ją z górskimi zbójnikami. 

Obecnie Babia Góra kojarzy się ze wspaniałymi widokami i bardzo kapryśną, zmienną pogodą. Należy zachować szczególną ostrożność, w przeszłości letnie burze i silne zimowe wiatry niosły ze sobą wypadki śmiertelne. Wierzchołki pokrywają rumowiska skalne, północne stoki są zaś skaliste i bardzo strome. Przez Babią Górę prowadzą następujące szlaki:

  • czerwony: Główny Szlak Beskidzki (Markowe Szczawiny – Przełęcz Lipnicka);
  • czerwony: Orawska Półgóra – Mała Babia Góra;
  • żółty: Markowe Szczawiny – Chata Slaná voda;
  • zielony: Przełęcz Jałowiecka – Kiczory.

Zobacz wideo Aplikacje na górskie wyprawy

Pilsko – czy znasz już drugi z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego? 

Pilsko to drugi z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Jego grzbiet wyznacza polsko-słowacką granicę. Wierzchołek (1557 m n.p.m.) jest w całości po stronie należącej do naszych południowych sąsiadów. Co ciekawe, przebiega przez niego także Wielki Europejski Dział Wodny rozgraniczający zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego. Szczyt góry jest przestronny i płaski, z sosną górską i kosodrzewiną porastającą najwyższe partie, występują też rumowiska skalne. Dla ochrony Pilska powołano w 1971 r. rezerwat przyrody.

Pilsko postrzega się jako raj dla osób kochających piękne górskie panoramy, ale również świetne miejsce dla narciarzy. W okolicy działa między innymi ośrodek narciarski w Korbielowie. 

Góra Pilsko: szlaki, które warto przemierzyć

Szlaki na Pilsko w naturalny sposób prowadzą ku granicznej Górze Pięciu Kopców. Wśród nich najważniejsze to:

  • szlak żółty z Korbielowa do Góry Pięciu Kopców;
  • szlak czarny z Hali Miziowej do Góry Pięciu Kopców;
  • szlak niebieski: Przełęcz Glinne – Trzy Kopce;
  • szlak zielony: Góra Pięciu Kopców – Orawskie Wesele.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Skorpion” odzyskał kradzionego Lexusa
Następny artykułZasada in dubio pro reo w procesie karnym