A A+ A++

W zeszłym roku osiem osób zginęło w wypadkach związanych z rekinami w Australii

Władze niektórych stanów Australii przestają informować o “atakach rekinów” na ludzi. Zaprzestanie używania takich terminów ma pomóc w rozwianiu “założenia, że ​​rekiny są wygłodniałymi, bezmyślnymi potworami zjadającymi ludzi” – uważa Leonardo Guida, badacz rekinów z Australian Marine Conservation Society.

W ramach nowej strategii pomagania zwierzętom w lepszym ich zrozumieniu, australijscy urzędnicy zaczęli opisywać ataki rekinów jako “interakcje” lub “negatywne spotkania”.

ZOBACZ: Australia: Atak rekina. Mężczyzna zginął na miejscu

Zmiana języka wynika z wysiłków władz zmierzających do zmiany publicznego postrzegania zagrożonych gatunków. Wielu naukowców argumentowało, że terminy takie jak “atak” i “pożarcie” stworzyły aurę strachu wokół rekinów, co szkodzi w ich ochronie.

Rozwianie przekonań

– Zaprzestanie używania takich terminów pomaga rozwiać nieodłączne przekonanie, że rekiny są wygłodniałymi, bezmyślnymi potworami ludożerczymi – powiedział w The Sydney Morning Herald Leonardo Guida, badacz rekinów z Australian Marine Conservation Society.

ZOBACZ: Indonezja. Rybak złowił rekina “z ludzką twarzą”. “Przyniesie mi szczęście”

W Nowej Południowej Walii urzędnicy zmienili sposób, w jaki opisują spotkania ludzi z rekinami na “powodujące obrażenia”. Zmiana terminologii nie została jeszcze przyjęta w całej Australii. Departament Rolnictwa i Rybołówstwa Queensland stwierdzi, że “nie było żadnego formalnego rozporządzenia w tej sprawie”. Z kolei łowiska w Victorii wciąż opisują spotkania z rekinami jako “ataki”.

“Atak rekina jest nierealny”

Zdaniem naukowców bardziej negatywne terminy to w głównej mierze nowoczesny wynalazek. – Spotkania z rekinami były nazywane “wypadkami z rekinami” przed latami 30. XX wieku, zanim wybitny chirurg Victor Coppleson zaczął opisywać je jako “ataki” – powiedział Christopher Pepin-Neff z University of Sydney.

ZOBACZ: Australia. Gatunek myszy miał wyginąć 150 lat temu. Okazało się, że żyje

Dodał, że zmiana sformułowania “zachodzi od jakiegoś czasu”, gdyż pojęcie ataku rekina jest nierealne, ponieważ ponad jedna trzecia spotkań nie pozostawia żadnych obrażeń. Eksperci zauważyli, że chociaż rekiny są drapieżne, bardzo rzadko ludzie są przez nie zabijani i konsumowani.

W zeszłym roku osiem osób zginęło w wypadkach związanych z rekinami w Australii. Według WWF (World Wide Fund for Nature), gatunki rekinów szybko wymierają. Najnowsze badania sugerują, że rocznie około 100 milionów rekinów może być zabijanych. Jednak winne temu są także przełowienie, zanieczyszczenie i nasilające się skutki zmiany klimatu.

aml/zdr/sky news

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy sportowcy nie jadą na Igrzyska Olimpijskie z powodu szczepionek? Nieprawda
Następny artykułOd 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w PGNiG OD o 12,4 proc. w górę