A A+ A++

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych w roku 2020 przyznano Paulowi Milgromowi i Robertowi Wilsonowi (obaj z Uniwersytetu Stanforda, USA) za badania nad teorią aukcji i odkrycie nowych typów aukcji. Laureaci są znanymi teoretykami ekonomii, a nagrodzone badania pochodzą z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Co badali Paul Milgrom i Robert Wilson

Milgrom i Wilson od dawna byli wymieniani jako jedni z głównych faworytów do Nagrody Nobla. Ich badania należą do niezwykle zmatematyzowanej części teorii ekonomii (teoria gier) i dzięki temu są rygorystyczne i ścisłe. Jednocześnie znalazły one praktyczne zastosowanie w organizacji aukcji, które okazały się wielkim sukcesem.

Aukcje rozumiane jako sprzedaż wartościowych zasobów dla osób lub instytucji oferujących najwyższą cenę mają historię sięgającą starożytności. Współcześnie na aukcjach sprzedaje się zarówno towary (ryby, kwiaty, diamenty), jak i papiery wartościowe (np. obligacje) oraz licencje na zasoby naturalne, uprawnienia do emisji zanieczyszczeń czy częstotliwości radiowe.

Reguły według których mogą być organizowane aukcje, mogą być bardzo różne. Dotyczą one m.in. sposobu składania ofert cenowych (ile jest rund licytacji, czy biorący udział w aukcji znają oferty cenowe innych uczestników), jak również sposobu rozstrzygania aukcji (czy zwycięzca płaci najwyższą cenę, czy drugą pod względem wysokości zaoferowaną w licytacji).

Wybór najlepszego modelu aukcji jest bardzo trudnym problemem. Zależy to od tego, czy celem organizującego aukcję jest uzyskanie najwyższych przychodów z licytacji, czy też może zapewnienie, by zwycięzca dostarczył usługi będące przedmiotem aukcji (np. usługi telekomunikacyjne) w sposób trwały i niezawodny.

Problemem jest również to, że zachowanie podmiotów biorących udział w licytacji jest strategiczne – zależy ono m.in. od przekonań co do tego, jak licytować będą pozostali biorący udział w aukcji. Uczestnicy mogą również potencjalnie wchodzić w zmowę, by obniżyć finalną cenę, jak również mylić się co do rzeczywistej wartości licytowanego towaru. Badania tegorocznych laureatów posłużyły do lepszego zrozumienia, jak działają stare modele aukcji, ale także pozwoliły skonstruować nowe, ulepszone modele aukcji.

Model jednoczesnej licytacji

Jeden z nowych modeli aukcji, który stworzyli Milgrom i Wilson (we współpracy z Prestonem McAfee) to tzw. model jednoczesnej licytacji. Został on specjalnie zaprojektowany, aby aukcja łącznie realizowała dwa cele: efektywność (licytowany towar uzyskuje uczestnik, który najwyżej wycenia ten towar) oraz maksymalizacja korzyści dla społeczeństwa (dochody dla budżetu państwa).

Aukcja tego typu rozpoczyna się z bardzo niskimi cenami oraz pozwala na jednoczesne licytowanie wielu towarów, będących przedmiotem aukcji, w dowolnej ilości rund licytacji. Teoretycznie pozwala to na jednoczesne osiągnięcie efektywności i wysokich dochodów z aukcji. Wyniki teoretyczne zostały zastosowane po raz pierwszy w słynnych aukcjach częstotliwości radiowych przeprowadzonych przez amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC) w roku 1994. Przyniosły one około 20 mld dolarów dochodów budżetowych, co dwukrotnie przekraczało prognozy sprzed aukcji.

Ten sukces spowodował, że model jednoczesnej licytacji zaczął być stosowany powszechnie w aukcjach częstotliwości telekomunikacyjnych na całym świecie. Globalnie model jednoczesnej licytacji wygenerował w ciągu ostatnich 20 lat ponad 200 mld dolarów przychodów z aukcji częstotliwości telekomunikacyjnych.

Aukcja LTE w Polsce też dzięki modelowi Milgroma i Wilsona

Model aukcji opracowany przez Milgroma i Wilsona posłużył do zorganizowania aukcji częstotliwości radiowych także w Polsce. Tak zwana aukcja LTE odb … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLider Edukacji: Ewa Furman odebrała statuetkę od marszałka Całbeckiego
Następny artykułAzyl dla Rafała Gawła. Norwegia nie będzie schronieniem dla Polaków