A A+ A++

Planety, galaktyki, mgławice – dzięki rozwojowi dziedziny fotografii, jaką jest astrofotografia, możemy odkrywać je bez konieczności używania teleskopów i innych skomplikowanych narzędzi. Na wystawie AstroCamera. Niebo w obiektywie zobaczymy najciekawsze prace wykonane przez laureatów dziesięciu edycji konkursu AstroCamera. Wystawę można odwiedzać w Experymencie do 30 grudnia włącznie.

W 2023 roku w całej Polsce świętować będziemy Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543), wybitnego polskiego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej i autora poświęconego jej dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Datę obchodów powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. W Centrum Nauki Experyment akcentowanie roku Koperpnika rozpoczęło się już jesienią 2022 roku otwarciem wystawy AstroCamera. Niebo w obiektywie. W nawiązaniu do prezentowanej wystawy czasowej prowadzone będą liczne warsztaty tematyczne oraz pokazy naukowe, prelekcje i spotkania z popularyzatorami nauki.

Myślę, że każdy kontakt z nauką nas rozwija. Często staje się inspiracją do dalszych poszukiwań, a czasem po prostu pożytecznie spędzoną godziną. To nie pozostaje bez skutków dla naszej osobowości, dla naszego umysłu, dla tego, co będziemy robić w przyszłości. Wyjątkowo cieszy mnie, że w ten sposób rozpoczynamy obchody Roku Kopernikańskiego, zanim on jeszcze na dobre się rozpocznie mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Wystawa, która dotyczy astrofizyki, jest wyjątkowo pożądana przy obchodach takiego roku, a chcemy bardzo mocno o nim przypominać tutaj, w Experymencie. Druga rzecz, która mnie cieszy, to fakt, że ta wystawa mogła powstać dzięki dobrej współpracy dwóch instytucji z Gdyni i Gdańska – czyli Centrum Nauki Experyment i Hevelianum. To bardzo miłe, że umiemy łączyć siły, a dzięki temu zyskują nasi mieszkańcy dodaje.

W Centrum Nauki Experyment zorganizujemy szereg warsztatów – dla rodzin, szkół i dorosłych – związanych z tematyką kosmiczną. Myślę, że to jest początek kosmicznej opowieści w Experymencie informuje Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment.

AstroCamera projekt z wyjątkową historią

Pierwsza edycja konkursu została ogłoszona 28 stycznia 2011 roku – w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego centrum nauki. Tradycyjnie już, tego dnia ogłaszane są kolejne. W tym czasie inicjatywa ewoluowała do rangi międzynarodowego wydarzenia, dzięki czemu konkursowe prace nadsyłane są przez uczestników z niemal całego świata, wspólnie tworząc zachwycające portfolio zdjęć nieba! W ciągu dotychczasowych edycji konkursu wpłynęły 2832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.
 

Ten  konkurs bardzo się rozrasta. Na wystawie nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkich prac, natomiast wszystkie zwycięskie prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie są dostępne na stronie AstroCamery astrocamera.pl. Tam też znajduje się interaktywna mapa nieba oraz poradnik astrofotografii mówi Anna Morawska, z-ca dyrektora ds. programowych w Hevelianum.

Wystawa będzie dostępna w Centrum Nauki Experyment do 30 grudnia 2022 roku. Można ją odwiedzać w dni robocze po uprzedniej rezerwacji i w weekendy, w godzinach otwarcia Centrum. Wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie dostępna będzie w ramach standardowego cennika biletów.
 

Godziny otwarcia od wtorku do piątku:
 

  • I grupa zorganizowana 12:00-12:30
  • II grupa zorganizowana 13:00-13:30
  • III grupa zorganizowana 16:00-16:30
  • IV grupa (osoby indywidualne) – 17:00-18:00

Godziny otwarcia w weekendy:

  • zwiedzanie bez wcześniejszej rezerwacji – 10:00-19:00

Wystawę dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPLK dbają o transport węgla do elektrociepłowni w Elblągu
Następny artykuł29 NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 PAŹDZIERNIKA 2022