A A+ A++

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – śmiertelnej choroby unicestwiającej hodowle trzody –  pojawił się w lipcu w chlewniach na obrzeżach Dolnego Śląska, w gminach Wąsosz i Żmigród.  Granice strefy ochronnej przesunęły się znacznie, m.in. na południe, obejmując cały powiat złotoryjski. Obszar ścisłego zagrożenia ociera się m.in. o Grodziec, Krzywą, Polkowice.

Cieszkowice, gdzie z powodu wykrycia ASF 9 lipca wybito liczącą 28 sztuk hodowlę świń, leżą w gminie Wąsosz, niespełna 30 kilometrów w linii prostej od Ścinawy. Równie blisko Ścinawy jest wieś Chodlewo w gminie Żmigród, gdzie kilka dni temu do uboju przeznaczono dotkniętą ASF hodowlę 77 sztuk. W tym samym czasie wirus pojawił się ponadto u świń w województwie lubuskim, tuż przy granicy z Dolnym Śląskiem. Na terenie naszego wojewdztwa wciąż są znajdywane padłe lub zastrzelone przez myśliwych dziki, będące nocicielami choroby. W czerwcu 2020 roku z powodu ASF zlikwidowano hodowlę w Dalkowie w gminie Gaworzyce. Niedługo potem to samo trzeba było zrobić w pobliskich Wierzchowicach.

Poniżej przedstawiamy aktualną mapę zasięgu ASF ze strony Głównego Inspektora Weterynarii.

ASF to nieuleczalna choroba zakaźna atakująca dziki i trzodę chlewną. Stanowi ogromne zagrożenie dla hodowców świń, bo nawet jeden przypadek na fermie oznacza konieczność likwidacji całej hodowli.

Aktualizowana na bieżąco mapa z naniesionymi granicami poszczególnych stref i informacjami o przypadkach choroby jest 

FOT. PIXABAY.COM

RYC. WETGIW.GOV.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTyszanie dobrze się spisują
Następny artykułRozpoczęły się prace analityczne przed budową obwodnicy Międzyborza