A A+ A++

Za pomocą nowych technologii naukowcy potwierdzili autentyczność złotych monet, z wizerunkiem Sponsiana, tajemniczej postaci starożytnego Rzymu. Zdobyli tym dowód na odkrycie jednej z zagadek historii o rzekomo zaginionym rzymskim władcy.

  • Zbadane monety ze starożytnego Rzymu są znane od wieków. Od razu przykuwały uwagę numizmatyków swoją tajemniczością.
  • Widnieje na nich wizerunek nieznanej postaci, podpisanej jako Sponsian. Umieszczenie go na złotej monecie sugeruje, że musiał mieć status cesarza.
  • Prócz złotych monet przez większość czasu nie znaleziono żadnego dowodu na to, że taka postać kiedykolwiek istniała. Przez to uznano monety za fałszywkę.
  • Po latach postanowili się im przyjrzeć badacze z University College London, którzy teraz potwierdzili autentyczność monet. To dowód na istnienie postaci Sponsiana, który może się okazać “zaginionym cesarzem”.

Niezwykłe monety kluczem do wielkiej zagadki historii

Brytyjscy archeolodzy, na czele z prof. Paulem N. Pearsonem postanowili odkurzyć jedną z zagadek starożytnego Rzymu. Wykorzystując nowoczesną technologię, sprawdzili autentyczność znalezionych w Transylwanii monet z III w. n.e., które przez lata uznawane były za sprytną fałszywkę. Obecnie znajdują się one w zbiorach The Hunterian muzeum w Glasgow oraz Narodowym Muzeum Brukenthala w rumuńskim Sybinie. Brytyjscy naukowcy zbadali monetę w Glasgow.

Zespół zauważył wiele niespójności w historii fałszerstwa. Zaskakiwało już to, że ktoś postanowił sfałszować monetę mającą pochodzić z III wieku. Naukowcy podkreślają, że w XVIII i XIX wieku, kiedy moneta pojawiła się na aukcjach, znacznie większym zainteresowaniem cieszyły się starsze eksponaty. Ponadto absurdem byłoby poświęcanie czasu i złota na stworzenie fałszywki z wizerunkiem nieznanej postaci Sponsiana, która dla wielu nie miała żadnej wartości.

Przez te podejrzenia naukowcy postanowili jeszcze raz przyjrzeć się złotej monecie, tym razem używając potężnych mikroskopów w świetle widzialnym i ultrafioletowym oraz mikroskopów elektronowych. Sprawdzono nimi ślady zużycia monety i porównano je z innymi numizmatami tamtego okresu. Badanie potwierdziło autentyczność. Co więcej taki sam wynik otrzymali rumuńscy archeolodzy, ba … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin wcale nie spotkał się z matkami żołnierzy? “To przedstawicielki sfery politycznej”
Następny artykułSala po remoncie już prawie gotowa