A A+ A++

Dwa dni temu Apple podczas konferencji One More Thing zaprezentował swój pierwszy, autorski układ ARM. Procesor Apple M1 ze zintegrowaną grafiką, zunifikowaną pamięcią RAM, najpotrzebniejszymi kodekami multimedialnymi, obsługą interfejsu Thunderbolt 4 oraz szyfrowaniem danych na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo ciekawie. Całość wykorzystuje 5 nm proces technologiczny od TSMC, a pierwszymi urządzeniami wykorzystującymi chip M1 będą laptopy Macbook Air oraz Macbook Pro 13, a także miniaturowy komputer Apple Mac Mini. Wiemy już, że Maxon przygotował nową wersję programu Cinebench R23, która będzie wspierała omawianą jednostkę ARM. Nowy test wydajności pojawił się jednak w bazie popularnego programu GeekBench i wypada tam naprawdę nieźle.

W bazie programu GeekBench pojawił się nowy laptop Apple Macbook Air z układem ARM Apple M1. W teście jednowątkowym wypada lepiej od topowych procesorów Intel Core i9 dziewiątej oraz dziesiątej generacji.

_TITLE_

Sercem nowych laptopów Apple Macbook Air oraz Apple Macbook Pro 13, a także komputera Mac Mini będzie pierwszy autorski procesor ARM M1. Wyposażony w 8 fizycznych rdzeni, z czego 4 będą wysokowydajne, a pozostałe 4 będą energooszczędne. Producent chwali się przede wszystkim wydajnością jednowątkową – ta ma być wprost najwydajniejsza na rynku, bijąc produkty Intela czy AMD. Dzięki pierwszemu testowi w programie GeekBench 5, mamy pewną namiastkę tego, co może oferować najnowszy układ ARM od firmy Apple. Popularny benchmark ujawnił nową informację na temat specyfikacji – mowa o bazowym taktowaniu rdzenia, która wynosi 3,2 GHz. Jak wypada jednostka na tle topowych procesorów Intela oraz AMD?

_TITLE_

Wynik testu jednowątkowego to 1687 punktów w przypadku Macbooka Air oraz 1714 punktów w większym modelu Macbook Pro (z matrycą o przekątnej około 17 cali, jak wskazuje oznaczenie GeekBench), co jak na ARM jest wyjątkowo dobrym rezultatem. Obecnie w bazie GeekBench 5 w tym teście dominują procesory AMD Zen 3, z Ryzen 9 5950X na czele. Premierowe układy AMD mają wyniki w granicach 1730-1800 punktów. Około 1700 punktów osiągają laptopowe procesory Intel Tiger Lake – mowa tutaj o Intel Core i7-1165G7 oraz Intel Core i7-1185G7. Dużo niżej są procesory 10 generacji Intel Comet Lake-S, oparte na starszej architekturze Skylake. Tutaj wyniki sięgają zazwyczaj 1300-1400 punktów, w zależności od stopnia OC w platformie testowej. W tym konkretnym teście, Apple M1 radzi sobie zatem zauważalnie lepiej od procesorów Intel Core i9 dziesiątej generacji i walczy mocno z układami AMD Zen 3 oraz Intel Tiger Lake, które mają nowsze i wydajniejsze architektury w porównaniu do Skylake.

_TITLE_

Wynik testu wielowątkowego waha się od 6802 do 7433 punktów i w tym wypadku również mowa o wyjątkowo wysokim rezultacie. Jest on zauważalnie wyższy od wyników Intel Tiger Lake i w zasadzie porównywalny do tego co oferuje 8-rdzeniowy i 16-wątkowy AMD Ryzen 7 4800U ze zwiększonym do 25 W TDP. Oczywiście wyniki z GeekBench nie muszą przekładać się na to jak układ Apple M1 będzie sobie radził w wielu innych testach. Niemniej GeekBench pokazuje, że potencjał nadchodzącego ARM jest naprawdę spory.

Źródło: Notebookcheck

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpaku wyda album legendy podziemia – mamy singiel i preorder
Następny artykułMIĘDZYRZECZ: Wsparcie wojska zamówisz online