A A+ A++

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 12 marca br. zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. To nie miał być okres dodatkowych ferii dla uczniów, którzy w okresie kwarantanny mieli uczestniczyć w nauczaniu on-line. W środę, 18 marca 2020 roku głos w tej sprawie zabrał Świętokrzyski Kurator Oświaty.

W komunikacie skierowanym do dyrektorów placówek oświatowych województwa świętokrzyskiego kurator Kazimierz Mądzik zwraca uwagę na nieprawidłowości, które zostały mu zgłoszone przez pierwsze dni funkcjonowania nauczania poza murami szkół. 

Do Kuratorium Oświaty w Kielcach wpływają (…)  liczne pisma oraz zapytania telefoniczne. Skarżący wskazują, że uczniowie muszą obowiązkowo uczestniczyć w zajęciach on-line (nieobecności są wpisywane do dziennika), że zadania do pracy własnej, których często jest zbyt dużo, są oceniane przez nauczycieli, że nauczyciele realizują tematy, które nie były jeszcze omawiane w szkole, a mimo to uczniowie również i z nich mają zadawane prace domowe, które również mają podlegać ocenianiu. Zwrócono także uwagę, że nauczyciele wysyłają zadania do realizacji o różnych porach dnia, np. o 18.00, 20.00 zobowiązując uczniów do ich wykonania np. do kolejnego dnia, do określonej godziny. Takie postępowanie sprawiło, że uczniowie spędzają przy komputerze czas od rana do późnego wieczora. Rodzice podkreślają, że mając w domu jeden komputer, nie zawsze z nowym oprogramowaniem, oraz czasami dwoje, czy więcej dzieci nie są w stanie sprostać oczekiwaniom nauczycieli.

 

– czytamy w komunikacie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Kazimierz Mądzik apeluje do nauczycieli o rozwagę i apeluje o to, by przygotowywali oni i wykorzystywali materiały pogłębiające, utrwalające zdobytą przez uczniów wiedzę i umiejętności, wpływali na rozwijanie ich zainteresowań (zadania nie powinny angażować uczniów dłużej niż 3 do 5 godzin dziennie). Kurator oświaty przypomniał również, że 17 marca Minister Edukacji Narodowej skierował do dyrektorów szkół informację w sprawie przygotowania placówek systemu oświaty do organizacji zajęć edukacyjnych prowadzonych w ramach form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem metod, a także technik kształcenia na odległość. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziewiąty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie
Następny artykułBono śpiewa dla Włochów walczących z koronawirusem