A A+ A++

„Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania” – zaapelował kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski skierował dziś do diecezjan specjalne słowo na Wielkanoc. „Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia” – zachęcił hierarcha. Zachęcił duszpasterzy do zwiększenia liczby nabożeństw w okresie Triduum, aby umożliwić uczestnictwo w liturgiach jak największej liczbie wiernych.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE W ROKU 2021

Zbliżają się dni Jego zbawczej męki i chwalebnego Zmartwychwstania, dni w których czcimy zwycięstwo Chrystusa nad złym duchem i wspominamy misterium naszego odkupienia. Chrystus przez swoją śmierć zniweczył naszą śmierć i zmartwychwstając, przywrócił nam życie.

Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie jak niedziela w tygodniu ma uroczystość Wielkanocy w roku liturgicznym. Zbliżamy się więc do najważniejszych dla Kościoła i chrześcijanina dni w roku kościelnym.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że będziemy te dni obchodzić w reżimie pandemicznych obostrzeń, w trosce o zdrowie i życie ludzi. Zwracam się do wiernych i duchownych o pilne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: 1 osoba na 20 m2, dystans 1,5 m, dezynfekcja i noszenie maseczek. Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych. Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia.

Niech duszpasterze umożliwią jak największej liczbie wiernych uczestnictwo we Mszy Wieczerzy Pańskiej, w liturgii Męki Pańskiej, Wigilii Paschalnej i Mszach Niedzieli Zmartwychwstania. To są najważniejsze punkty Triduum Sacrum. Uzasadnione jest zwiększenie liczby nabożeństw. Jednocześnie przypominam, że wciąż obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta nakazane. Dla wiernych niemogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media. W pozostałych obrzędach Wielkiego Tygodnia uczestniczmy na miarę możliwości konkretnych parafii w zgodzie z zasadami pandemicznymi, jakie obowiązują na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Drodzy diecezjanie, kapłani, siostry, bracia i wierni świeccy!

Trwajmy razem na modlitwie przy Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym i na dawaniu świadectwa o tym, co się wydarzyło w Jerozolimie w dniu Paschy.

Módlmy się za Kościół warszawski we wszystkich wspólnotach, za chorych i zmarłych w ostatnich miesiącach, za rodziny, które utraciły najbliższych. Módlmy się za rodziny i o powołania do życia rodzinnego, kapłańskiego i zakonnego. Módlmy się o ustanie pandemii i o siłę do wytrwania w miłości na te trudne czasy.

Wszystkim życzę błogosławionych świąt wielkanocnych i z serca błogosławię.

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstanie serial o Echo
Następny artykułImpreza matki trwała 6 dni, dziecko umarło z głodu. 18-latka przyznała się do winy