Amsterdam to miasto, w którym Muzeów nie brakuje. Jest ich tutaj aż 75! My do tylu Was nie zabierzemy, jednak pokażemy Wam część tych najbardziej popularnych, do których udało nam się dotrzeć. Zapraszamy Was do Rijks, Moco (czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Muzeum Van Gogha oraz Muzeum Heinekena.
Amsterdamskie Museumplein to jedyne miejsce oprócz , w którym widziałem aż takie natężenie Muzeów na km2 w mieście. Wszystkie miejsca, do których Was dzisiaj zabierzemy są właśnie w tym rejonie, także możecie je zwiedzać jedno po drugim, jeśli starczy Wam sił albo sukcesywnie wracać sobie do nich w następnych dniach.
Dodam, że w Amsterdamie często panuje „pogoda barowa” lub „pogoda muzealna” czytaj -> leje. W sumie, mało się mówi o deszczowym Amsterdamie. Zawsze to Londyn uchodził za króla deszczu, a Amsterdam, może śmiało konkurować z nim o ten tytuł.
Dodatkowo na Museumplein znajdziecie jeszcze:
- Concertgebouw – sala koncertowa,
- Stedelijk Museum – muzeum sztuki nowoczesnej, ono byłoby kolejnym które byśmy odwiedzili
- Muzeum Diamentów
- Muzeum Bolsa – korciło, w sumie szkoda, że nie udało się odwiedzić, bo mielibyśmy porównanie z .
Rijksmuseum – Narodowe Muzeum Holandii
Muzeum Rijks zostało założone w 1798 roku, w obecnej lokalizacji znajduje się od 1885 r. W latach 2003-2013 przeszło renowację. Jeśli myślicie, że tylko projekty w Polsce nie kończą się w terminie to jesteście w błędzie.
Proces odświeżenia Rijksmuseum został przekroczony o 5 lat względem wcześniej zakładanego planu. A budżet, jak to zwykle przy opóźnieniach, również został przekroczony budżet. Całą winę za opóźnienia próbuje przypisać się architektom z Hiszpanii, którzy wymyślili tunel dla rowerów, co miało być główną przyczyna wydłużenia budowy. Efekt jest taki, że tunel dla rowerów biegnący przez środek budynku jest bardzo klimatyczny, a miejsce bardzo upodobali sobie uliczni grajkowie, głównie za sprawą echa, które tworzy sklepienie tunelu.
Wejście do Rijks Muzeum
Tunel to też główne wejście do Muzeum. Zwiedzanie zaczniecie w wielkiej nowoczesnej przestrzeni, coś na kształt Atrium.
W trakcie zwiedzania dotrzecie również do starego wejścia do Muzeum. Jest ono stworzone w bardzo kościelnym klimacie. Idea architekta była taka, że miejsce to kościół sztuki. Nie podobało się to Holendrom, którzy, powiedzmy szczerze, w tematach kościelnych są bardzo mocno liberalni. A to miejsce zdecydowanie przypomniało kościół.
Królowi nie spodobał się ten pomysł do tego stopnia, że nawet nie przyszedł na otwarcie budynku. To mniej więcej tak jakby dzisiaj jakiś znaczący polityk nie przyszedł na otwarcie wielkiej imprezy sportowej realizowanej w jego kraju.
Rijks Muzeum – zwiedzanie z przewodnikiem
Bardzo polecam Wam 1h tour z przewodnikiem wszystkie ciekawostki w poście są zasłyszane od jednej z największych pasjonatek sztuki, jakich udało mi się słuchać.
Samemu zwiedzając takie miejsca nie zwracamy uwagi na detale. Przykładowo: zatrzymaliśmy się przy poniższym obrazie – „Bitwa pod Waterloo”.
Dzieło Jana Pienemana ma pokazywać ostatni dzień bitwy, w trakcie, którego bardzo mocno padało, a na obrazie wszyscy wyglądają jakby świeżo co wyszli wymuskani od Barbera. Nie widać nawet skrawka brudu czy zmęczenia po walce. Z ciekawostek udało mi się usłyszeć, że jest to również największy obraz w całym muzeum (576 cm x 856 cm).
Instagram XVII w. – pokazywanie życia na obrazach
W XVII wieku był wielki bum w Holandii na malarstwo, jednak w odróżnieniu do włoskich artystów malujących sceny rodzajowe, tematem ich prac była codzienność, życie prawdziwych ludzi. Miało to sens, gdyż jak wspominałem, Holandia była krajem protestanckim i nikt nie kupiłby biblijnych historii zamkniętych w płótnie.
Bardzo mi się spodobało pragmatyczne podejście holenderskich artystów. Ludzie chcieli rozumieć obrazy dlatego malowano np. obrazy pokazujące pijanych ludzi. Miało to również wyższy cel – pokazanie jak możemy skończyć.
Kto kilkaset lat temu zgarniałby najwięcej like’ów na Insta?
Ta poniższa Pani, pewnie nie traktujecie jej w kategorii najbardziej sexy osoby, którą w życiu zobaczyliście. Zatem wyjaśnijmy dlaczego była ona ówczesną gwiazdą.
Miała ona bardzo białą skórę, która była bardzo ceniona (podobnie jak dzisiaj w Azji). Wysokie czoło, co kiedyś oznaczało, że ktoś jest mądry, dodatkowo więcej krągłości, co oznaczało, że miała kasę na jedzenie. Bogaci ludzie w tamtych czasach ubierali się na czarno, ponieważ ten kolor był trudny do uzyskania, co skutkowało, że traktowano go jako kolor bogactwa.
Jakie znane obrazy są w Rijks Muzeum?
Najdroższe obrazy Rembrandta w historii – portrety które zostały kupione przez Francję i Holandię za 160 mln $ od rodzinów Rotschildów. Portrety, datowane są na 1634 rok, przedstawiają Marten’a Soolmansa i jego przyszłą żonę Oopjen Coppit, obraz ma pokazywać przeddzień ich ślubu. – taka obecna sesja nażeczeńska 😉
Autoportet namalowany przez Vincenta Van Gogha był on autorem wielu autoportretów, ale ten zalicza się do jednego z bardziej popularnych. Został on namalowany w Paryżu. Vincent był dosyć sprytny ponieważ nie miał pieniędzy do wydawania na modeli, więc malował sam siebie.
Nocna straż Rembrandta z 1642 r, mówi się, że to najpopularniejszy obraz w całym Muzeum, niestety w trakcie mojej wizyty był niemożliwy do obejrzenia ze względu na prace konserwacyjne.
Ciekawa historia jest taka, że Rembrandt otrzymał wynagrodzenie za namalowanie tego dzieła, jednak wielu namalowanym nie podobało się, że zostali przedstawieni w tak ciemnych barwach. Co jest dosyć ciekawą obserwacją, bo dzisiaj wszyscy zachwycają się kolorami na obrazie.
Źródło: SHUTTERSTOCK/IZAMON
Przestraszony Łabędź dzieło Jana Asselijna, pokazujące łąbedzia chroniącego swoje gniazdo przed psem. Wielu osób widzi tutaj nawiązanie do Johana de Witt, który chciał bronić swój kraj przed Anglią.
Jak zwiedzać Rijksmuseum?
Tak jak wcześniej wspominałem dobrze zacząć z przewodnikiem, a następnie polecam samemu, przy większości znanych obrazów znajdują się wydrukowane tablice A3, które można wziąć w rękę i z nimi analizować obraz.
Co jeszcze warto zobaczyć w Rijksmuseum?
Mi osobiście bardzo podobała się sala: morska, gdzie pokazane były bitwy toczone przez holenderskie wojska oraz wielki model statku. Dodatkowo bardzo spodobała mi się biblioteka.
Godziny otwarcia i koszt wejścia do Muzeum Rijks
Wejście do Rijksmuseum:
- Muzeum jest czynne 365 dni w roku od 9:00 do 17:00 (o 18:00 wyjście)
- 19 euro, w przypadku zakupu biletu online,
- 20 euro, jeśli bilet kupimy na miejscu.
- Dodatkowe 5 euro 1h zwiedzanie z przewodnikiem
Mi zwiedzanie zajęło około 2,5h, ale robiłem to dosyć szybko. Jak ktoś chciałbym robić to bardziej dokładnie, to spokojnie mógłby spędzić w Rijks nawet i 4h.
Muzeum Heinekena w Amsterdamie
Być w Holandii i nie spróbówać Heinekena to trochę tak jakby być w Polsce i nie zjeść pierogów. Pamietam, jak , ktoś powiedział, że jest ono znacznie lepsze od Heinekena. Co spowodowało, że do historycznego budynku browaru Heinekena, w którym produkowano piwo jeszcze do 1988 roku wchodziłem mocno sceptyczny. Dodatkowo wielki tłum przy wejściu nie napawał optymizmem.
Jednak już w momencie otrzymania opaski z dwoma żetonami na piwo wiedziałem, że nie będzie tak źle. Okazało się, że najgorzej jest na samym początku, kiedy startuje się z wielką wycieczką, która jeszcze nie zdąży się rozejść po naprawdę pokaźnym kompleksie. Browar zwiedza się zupełnie inaczej niż w Żywcu, tam podąża się z przewodnikiem cały czas. W Amsterdamie to przewodnicy są w poszczególnych salach i mają krótkie wystąpienia, po których można dopytać o szczegóły.
Ciekawostki nt. Heinekena
- Piwo w obecnym Muzeum było produkowane od 1867 do 1988 roku
- Obecnie Heineken jest produkowany na południu Holandii
- Proces produkcji piwa trwa 28 dni – 7 dni piwo fermentuje, 21 dni leżakuje
- W Muzeum mieszkają 2 konie, kiedyś było ich znacznie więcej co widać po liczbie boksów. Konie w sezonie letnim wywożone są poza miasto, żeby relaksowały się na łonie przyrody. Obecność koni ma przypominać zwiedzającym, że to kiedyś dzięki ich wsparciu piwko docierało do klientów.
- Heineken od zawsze był piwem międzynarodowym – było to pierwsze zagraniczne piwo, które można było kupić w USA po zniesieniu 13-letniej prohibicji. 25 pierwszych beczek Heinekena było w USA 6 dni po zniesieniu zakazu sprzedaży alkoholu. Dzisiaj niejedna firma kurierska nie powstydziłaby się takiego czasu dostarczenia produktu.
Czego dowiecie się jeszcze w Muzeum Heinekena?
Będziecie mieli okazje zobaczyć cały proces produkcyjny piwa, czy nawet zamieszać w mini kotle. Okazuje się, że w produkcji wykorzystywana jest ta sama mieszanka chmielu pochodzącego z Czech, Niemiec i USA. Jednak piwo w każdym kraju smakuje inaczej ze względu na wodę, która stanowi aż 95% zawartości piwa.
Interaktywna część w Browarze Heinekena
Po części manualnej zaczyna się część, w której zajmujecie pozycje, jak butelka Heinekena i przechodzicie cały proces transportowy. Jest to chyba najbardziej zaskakująca część, bo na prawdę można poczuć się jak butelka. Po przejściu drogi butelki zostaniecie poczęstowani malutkim kufelkiem Heinekena. Jest również opcja zrobienia sobie małego piwa ze swoim napisem – my musieliśmy odpuścić, gdyż mieliśmy tylko bagaże podręczne.
Skup się, jesteś butelką
Następnie wchodzicie w część muzyczną i sportową pokazującą, jak holenderski Browar wspiera te dziedziny życia. W trakcie zwiedzania będziecie mieli okazję zaśpiewać Karaoke jeżdżąc jednocześnie rowerem. Dla fanów gier – będzie można zagrać w PSP.
Zwiedzanie Heinekena kończymy w barze
Po zobaczeniu wszystkich atrakcji lądujecie w barze, gdzie możecie wykorzystać otrzymane przy wejściu dwa kupony na piwo. Dla chętnych w barze jest konkurs, w którym możecie nauczyć się wlewać profesjonalnie piwko, oczywiście to co wlejecie będzie dla Was + wygracie dodatkowy żeton.
Jeśli będziecie w sezonie letnim warto wejść również do baru zlokalizowanego na ostatnim piętrze, znajduje się tam również restauracja.
Bar na ostatnim piętrze – funkcjonuje przez niecały miesiąc :p
Widok z tarasu
Godziny otwarcia i koszt wizyty w Heineken Experience
Sugerujemy Wam odwiedzić Browar późnym popołudniem może to być doskonały before przed imprezą albo przed innymi atrakcjami Amsterdamu. Łatwo wygrać żetony, a browary na mieście nie są najtańsze (minimum 6 euro za 0,5 litra) #radacebularza
Godziny otwarcia Browaru Heinekena dla zwiedzających:
- od 10:30 do 19:30 (poniedziałek – czwartek) – ostatnie wejście 17:30
- od 10:30 do 21:00 (piątek – niedziela) – ostatnie wejście 19:00
- Podobno w lipcu i sierpniu przez cały tydzień muzeum jest otwarte jak w weekendy.
My w środku spędziliśmy około 2,5-3h już z posiedzeniem w barze i z dokładnym zwiedzaniem sklepu z pamiątkami, także zarezerwujcie sobie odpowiednią ilość czasu.
Cena biletu za zwiedzanie Muzeum Heinekena:
- 18 Euro przy zakupie online
- 21 Euro przy zakupie na miejscu – często bywa dużo obłożenie dlatego lepiej kupić bilet online
- Młodzież od 12 do 17 lat – 14,50 euro
- Dzieci do 11 lat – za darmo
Moco Museum – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Amsterdamie
Jeśli jesteś fanem sztuki Banksy’ego to koniecznie musisz odwiedzić MOCO. Mi osobiście w Muzeum bardzo podobało się to, że oprócz wystawionych prac znanych współczesnych artystów, przedstawione są historie, które pokazują co stało za danym dziełem artysty.
Oprócz dzieł Banksy’ego zobaczycie tutaj prace m.in. Andy Warhola, Yayoi Kusama. Naszym zdaniem to miejsce obowiązkowe dla każdego kto lubi sztukę nowoczeną.
Muzeum jest stosunkowo nowe dlatego, że zostało założone w kwietniu 2016, znajduję się ono w kilkuset metrowym domu, co powouje, że zwiedzając dzieła artystów jest dosyć ciasno.
Godziny otwarcia i koszt wejścia do MOCO
Godziny otwarcia MOCO
- Niedziela – Czwartek 9:00-19:00
- Piątek – Sobota 9:00-20:00
My w środku spędziliśmy około 40 minut. Muzeum jest naprawdę ciekawe, ale w środku jest ograniczona liczba miejsca
Ceny biletów MOCO
- 15 euro bilet dla dorosłych
- 9,50 – 12,50 euro – bilet dla młodzieży i studentów
- Za darmo do 10 lat
- 2,5 euro audioguide
Za wszystko możecie płacić tylko kartą, sugerujemy kupić bilet online dzięki temu unikniecie stania w kolejce.
Muzeum Van Gogha w Amsterdamie
To są pewnego rodzaju paradoksy: malarz, który za życia był biedny jak mysz kościelna, teraz ma Muzeum, w którym 90% eksponatów stanowią jego dzieła. W muzeum znajduje się 200 obrazów artysty, 500 rysunków i 700 jego listów.
Chodząc po Muzeum można naprawdę poczuć to, jaką drogę przeszedł Van Gogh, a właściwie to jego rodzina, żeby wynieść na salony jego dzieła, które w ogóle nie były popularne w czasach, których żył.
Ciekawostki o Van Goghu
- Fascynował się bardzo mocno kulturą Japonii, jednak nigdy nie udało mu się do niej dotrzeć.
- Za swojego życia odwiedził Rijksmuseum i podobno najbardziej podobały mu się obrazy Rembrandta.
- Rodzina Van Goghów miała problemy na podłożu psychicznym, Vincent miał dużo psychicznych zachowań oraz wiele problemów emocjonalnych, brat Vincenta – Theo miał psychozę.
- Van Gogh był uzależniony od absyntu, podobno raz pod jego wpływem rzucił się na swoje obrazy i zaczął je jeść.
- Vincent Van Gogh swój pierwszy obraz namalował w wieku 27 lat. Wcześniej chciał zostać duchownym, jednak został wyrzucony z kościoła.
- Malarz tworzył tylko 10 lat ze względu na to, że w wieku 37 lat popełnił samobójstwo.
Zwiedzanie Muzeum Van Gogha
Muzeum jest podzielone na dwie części: jedna pokazująca większość część twórczości artysty w drugiej (część dolna) możecie podziwiać słynne słoneczniki. Znajdziecie tam też interaktywną wystawę, gdzie zostaniecie przeniesieni do umysłu artysty (hahaha)
W Muzeum Van Gogha nie można robić zdjęć obrazów, niestety jest to jedyne takie miejsce z dzisiaj opisywanych.
Na zwiedzanie przeznaczcie sobie około 1h-1,5h. Jednak jeśli musielibyście zrezygnować, z któregoś z tych Muzeów, to ja bym zrezygnował właśnie z Van Gogha, chociaż możliwość zobaczenia jednego z najsłynniejszych obrazów świata – Słonecznników jest bardzo kusząca.
Godziny otwarcia i koszt wejścia do Muzeum Van Gogha
Godziny otwarcia Muzeum Van Gogha:
- Przez większość roku muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 9:00-18:00,
- W piątki od 9:00 do 21:00
Cena biletu Muzeum Van Gogha:
- 19 euro
- Osoby poniżej 18 roku życia wejście za darmo
mała zmyłka – tego obrazu nie zobaczycie w Muzeum Van Gogh’a 😛 To plakat wiszący na kiosku
Jakie jeszcze warto zwiedzić Muzea w Amsterdamie?
My najbardziej żałujemy, że nie udało nam się dotrzeć do domu Anny Frank, jest to dom kobiety, która wraz z 4 znajomych przez kilka lat chowała się z nim przed nazistowskimi prześladowaniami. Rezerwacje na zwiedzanie tego Muzeum musicie zrobić co najmniej z 3-dniowym wyprzedzeniem.
My pewnie odwiedzilibyśmy jeszcze Dom Bolsa. Dla fanów bardziej nietypowych miejsc są w Amsterdamie również Muzeów Flurorescencyjne – – wstęp tylko 5 euro. – to Muzeum poświecone roli kotów w światowej sztuce.
Amsterdam – co zobaczyć – muzea
Amsterdam to miejsce, w którym fani sztuki na pewno odnajdą coś dla siebie. Ilość muzeów i dzieła, które się w nich znajdują zaspokoją najwieskzych malkonentów. Jeśli nie jesteście bardzo muzealnymi osobami, to odwiedźcie wystawę Heinekena tam na pewno będziecie się dobrze bawić. Jeśli szukacie w Amsterdamie atrakcji, niekoniecznie muzealnych to koniecznie odwiedźcie nasz następny wpis z Holandii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS